Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zofia Rudnicka, grzyboznawca z Łodzi "Wiedza o grzybach odchodzi razem z seniorami" [ROZMOWA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łukasz Kasprzak
Rozmowa z Zofią Rudnicką, grzyboznawcą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi.

Udziela pani bezpłatnych porad grzybiarzom, którzy nie są pewni, co przynieśli z lasu. Przy takim wysypie grzybów zainteresowanie jest duże?
Rzeczywiście, w ostatnim tygodniu mieliśmy wielu grzybiarzy. Dziennie przychodzi po kilka, czasem nawet po kilkanaście osób.

Co przynoszą do oceny?
Przeróżne grzyby. Niedawno jedna z pań miała całą miskę trującej lisówki pomarańczowej. Myślała, że to pieprznik jadalny, czyli kurka. Dostała grzyby w prezencie, ale miała ograniczone zaufanie do darczyńcy. Po wizycie u nas cała miska poszła do kosza. Ale wiele osób przychodzi z oczywistymi grzybami jadalnymi: borowikami, podgrzybkami, koźlakami. Jestem tym zdziwiona, bo to oznacza, że nasza wiedza na temat gatunków grzybów jest bardzo ograniczona.

Może tracimy tę wiedzę? Jedna z grzybiarek mówiła mi ostatnio, że w jej rodzinie wiedza odeszła kilka lat temu wraz z babcią...
Myślę, że tak właśnie jest. Wiele starszych osób znało się bardzo dobrze na grzybach. Dziś, jeśli nie mamy doradcy w postaci babci, czy innej doświadczonej osoby, to nasza wiedza jest mała, a powiedziałabym nawet, że nikła. Są wprawdzie atlasy grzybów, ale dziś ludzie rzadko z nich korzystają. A źródła internetowe nie zawsze potrafią oddać rzeczywistość danego gatunku.

Jak nauczyć się rozpoznawać grzyby?
Przede wszystkim trzeba chodzić do lasu, obserwować żywe okazy. Warto
pytać znajomych, starszych i do tego posiłkować się wiedzą z internetu. W naszej stacji też można pytać. Jeśli ktoś chce zasięgnąć wiedzy, to zawsze jej udzielam. Jednak zdobycie doświadczenia trwa. Ja sama uczę się 40 lat i myślę, że całe życie będę się uczyć. masza wiedza o grzybach się powiększa. Zdarza się, że w starym atlasie grzyb jest jadalny, a w nowym już nie.

Grzyboznawcy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi bezpłatnie pomogą rozpoznać znalezione grzyby świeże i suszone. Czekają w stacji przy ul. Wodnej 40 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15, tel. 42 25 36 369, 42 25 36 360.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki