Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo w Łodzi. W ogrodzie zoologicznym zostanie urządzona sawanna i podziemne jaskinie. To nowe atrakcje dla zwiedzających

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Część łódzkiego zoo o powierzchni trzech hektarówzamieni się w sawannę, po której będą razem przechadzać się żyrafy, zebry, antylopy, strusie afrykańskie. Urządzanie tego nowego obszaru w ogrodzie ma rozpocząć się pod koniec tego roku. Ale to nie jedyna atrakcja. W planach jest także podziemne zoo - unikatowa ekspozycja nie tylko w skali kraju, ale i Europy.

Więcej

Somnang został zabrany z fermy żółci.

Orientarium w Łodzi. Nie żyje Somnang, niedźwiedź malajski. ...

Nowe atrakcje w łódzkim zoo. Żyrafy i zebry razem na sawannie

Teren sawanny powstanie z połączenia dotychczasowych mniejszych i większych wybiegów, m.in. żyraf, zebr, kudu, oryksów. Zostanie podzielony na trzy strefy, a wybiegi będą się wzajemnie przenikać.
- Chcemy pokazać zróżnicowanie świata sawanny, nie jest to przecież jednorodny krajobraz. Przejdziemy od półpustyni przez różne strefy tego środowiska sawannowego do bardziej lesistej jego części - zapowiada Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo.
Zwierzęta, m.in. żyrafy, zyskają większą przestrzeń do życia.
- Na wspólnym wybiegu zamieszkają zebry, żyrafy, gazele oraz strusie. W części „półpustyni” ich sąsiadami będą kudu małe, dikdiki, guźce, mangusty oraz antylopy adaksy. Stanie woliera ptaków afrykańskich. Będą w niej przebywać m.in. dławigady, marabuty, sekretarze, dzioborożce abisyńskie – zapowiada Tomasz Jóźwik.
Cały obszar zostanie połączony zawieszonymi kładkami, pod którymi będą przechodzić zwierzęta. Trasa zwiedzania sawanny będzie przebiegać przez punkty widokowe na różnych wysokościach, co pozwoli na lepszą obserwację interakcji między połączonymi gatunkami.

Galeria

W podziemnym zoo wombaty w norach

Natomiast z pawilonu Nocny Świat ścieżka powiedzie do podziemnego zoo. Stworzy je sieć jaskiń. Zamieszkają tam gatunki zwierząt, które stale bądź okresowo spędzają dzień pod ziemią, w norach czy jaskiniach. Będzie można obserwować tę część życia, która jest na co dzień niewidoczna. Dla gatunków, które spędzają pod ziemią tylko część swojego życia, zbuduje się wybiegi zewnętrzne.
Znajda się tu gatunki z różnych kontynentów, będziemy chcieli pokazać "podziemny" świat Australii, Afryki, Ameryki Południowej, Europy, z takimi charyzmatycznymi przedstawicielami jak wombaty, czyli torbacze z Australii, mrówniki, czyli ssaki z Afryki, a także chrząszcze bytujące pod ziemią, a także nietoperze, chomiki europejskie, węże, trzmiele podziemne.
- Mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać karaczany jaskiniowe. Ten gatunek został odkryty w jaskiniach w Gwinei w 2004 roku, a w zaledwie 5 lat później uznany za wymarły w naturze ze względu na całkowite zniszczenie środowiska życia. Nieformalny program hodowlany koordynowany jest przez ZOO w Munster. Gatunek ten daje wiele okazji dla działań edukacyjnych opartych o powszechnie nielubiane zwierzę – dodaje Tomasz Jóźwik.
- Obecne trwają prace projektowe sawanny. Projekt podziemnego zoo wymaga więcej pracy, jego przygotowanie potrwa do końca tego roku - mówi Tomasz Jóźwik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki