Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna została sfotografowana na niebie koło Łodzi. Takie zjawisko raz na kilka lat! Zobaczcie zdjęcia od Łowcy Burz Łódzkie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zdjęcie zorzy polarnej wykonane w poniedziałek (27 lutego) koło wsi Modlna w gminie Ozorków pod Łodzią. Wykonał je Marcin Flakiewicz - Łowcy Burz Łódzkie.
Zdjęcie zorzy polarnej wykonane w poniedziałek (27 lutego) koło wsi Modlna w gminie Ozorków pod Łodzią. Wykonał je Marcin Flakiewicz - Łowcy Burz Łódzkie. Marcin Flakiewicz - Łowcy Burz Łódzkie
Wyjątkowe zjawisko na niebie uchwycił łodzianin Marcin Flakiewicz, członek hobbystycznej grupy Łowcy Burz Łódzkie. W poniedziałek sfotografował zorzę polarną.

Zorza polarna na niebie koło Łodzi. Niezwykłe fotografie łodzianina

Na niebie nad Łodzią i jej okolicami po raz pierwszy od kilku lat pojawiła się zorza polarna. Niezwykłe zjawisko sfotografował w poniedziałek (27 lutego) wieczorem łodzianin Marcin Flakiewicz, członek grupy hobbystycznej Łowcy Burz Łódzkie. Na jego zdjęciach widać piękne, zielone, białe i różowe cienie na nocnym niebie.

Zdjęcia pan Marcin zrobił w niewielkiej wsi Modlna w gminie Ozorków. Miejsce to wybrał dużo wcześniej na podstawie analiz map internetowych. - Są tam same pola i nie ma wniesień - wyjaśnia fotograf. Jak dodaje podobnej obserwacji nie dałoby się zrobić w samej Łodzi, bo niebo jest tam zbyt mocno oświetlone sztucznym światłem.

Zobaczcie galerię zdjęć - zorza polarna koło Łodzi

O tym, żeby zapolować na zorzę właśnie w poniedziałek łodzianin wiedział z prognoz aktywności Słońca i warunków atmosferycznych. Dzień wcześniej niebo było zachmurzone i choć zorza na niebie była, nie dało się jej sfotografować.

W poniedziałek przy bezchmurnym niebie ustawił się z aparatem za wioską, na pustym terenie z otwartym północnym horyzontem. I udało się, zrobił wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej!

Marcin Flakiewicz cieszy się, że uwiecznił wyjątkowy moment. Od wielu lat interesuje się bowiem astronomią i zjawiskami atmosferycznymi.

To pierwsza zorza polarna w życiu i to z województwa łódzkiego. Takie zjawisko prawie się nie zdarza, potrzebne są naprawdę dobre warunki - mówi.

Jednocześnie przyznaje, że... gołym okiem zorzy polarnej pod Ozorkowem nie dało się zobaczyć. Konieczny był aparat i odpowiednio długie naświetlanie zdjęcia.

Zorza polarna nad Łodzią. Jak często się zdarza?

Zorza polarna w okolicach Łodzi widywana jest raz na kilka lub kilkanaście lat. Ostatnio dało się ją zauważyć w marcu 2018 roku, obserwacje prowadzone były m.in. z Górki Rogowskiej w Łodzi. Wtedy zorzę można było zobaczyć gołym okiem, była widoczna nad Lasem Łagiewnickim jako cienka zielona i biała linia na niebie.

Zorza polarna. Jak powstaje i gdzie ją obserwować?

Zorza polarna to zjawisko świetlne. Słońce wyrzuca z siebie naładowane cząstki, które tworzą tzw. wiatr słoneczny. Gdy aktywność Słońca jest większa, cząstki docierają do Ziemi i w zetknięciu z atmosferą ziemską świecą. Ponieważ pole magnetyczne ziemi kieruje je ku biegunom, zorzę polarną można zobaczyć w ich pobliżu. W Europie widywana jest często w Skandynawii, w Polsce jest rzadkim zjawiskiem.

Zobaczcie galerię zdjęć - zorza polarna koło Łodzi

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki