Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Sztuki w Łodzi: rozpoczyna się konkurs "Wspólny projekt"

Łukasz Kaczyński
Katarzyna Baług - laureatka pierwszej edycji konkursu - we wnętrzu "Fabryki miejskiej", którą przemierzała ulice Łodzi
Katarzyna Baług - laureatka pierwszej edycji konkursu - we wnętrzu "Fabryki miejskiej", którą przemierzała ulice Łodzi Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Już drugi raz Muzeum Sztuki w Łodzi razem z Fundacją Sztuki Polskiej ING zachęcają do udziału w konkursie "Wspólny projekt".

To konkurs inny niż wszystkie. Wartość "Wspólnego projektu" polega głównie nie na wyznaczeniu i zrealizowaniu konkretnego celu (wystawy, happeningu, wydania publikacji itp.), ale na procesie realizacji powziętych założeń w ścisłej współpracy z kuratorami prestiżowego Muzeum Sztuki w Łodzi.

Przed rokiem, w pierwszej edycji "Wspólnego projektu", zwyciężyła "Fabryka miejska" Katarzyny Baług, napędzana... wolnym czasem łodzian. Wówczas tematem konkursu był projekt "prototypu miejskiego", odnoszącego się do relacji zachodzących w przestrzeni miejskiej. Tym razem hasłem rozpoznawczym dla młodych artystów jest "intymność" jako definicja nie tego tylko, co skrywane wewnątrz nas, ale jako rodzaj dyskretnej relacji ze światem zewnętrznym.

- W praktyce artystycznej intymność oznacza bliski związek artysty z materią, tworzywem i treścią sztuki - tłumaczy Katarzyna Słoboda, kuratorka Muzeum Sztuki w Łodzi. - Prace biorące udział we "Wspólnym projekcie" mogą więc odnosić się do kontekstu osobistego, globalnego czy wspólnotowego i sytuować się zarówno w obszarze, jak i na marginesach sztuki.

W tym roku organizatorzy także pozostawiają uczestnikom wolność w kwestii formy realizacji wskazanego przez nich tematu.

- Tegoroczne zadanie to projekt do zrealizowania w dowolnej formie instalacji, działań performatywnych, badawczych, audialnych czy filmowych, jak również w tych całkiem tradycyjnych mediach - mówi Maria Rubersz, prezes Zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Współpraca Muzeum Sztuki w Łodzi z Fundacją Sztuki Polskiej rozpoczęła się w 2012 roku. Wtedy też powstał pomysł cyklicznego konkursu, który dzięki swej formie nie tylko promowałby młodych twórców, ale też, dzięki umożliwieniu im pracy w profesjonalnym zespole kuratorskim, podnosił poziom ich praktycznych umiejętności. Istotnym elementem w ocenie projektu będzie również realne podejście artysty do budżetu przeznaczonego na projekt (16 tys. zł to budżet przedsięwzięcia, 2 tys. zł - honorarium dla twórcy).

"Wspólny projekt" jest skierowany do artystów, którzy nie ukończyli 30. roku życia i są gotowi na uważną, pełną zaangażowania współpracę z organizatorami przedsięwzięcia. W konkursie mogą brać udział pojedyncze osoby albo też grupy występujące jako kolektyw.

Projekty można nadsyłać do Muzeum Sztuki w Łodzi do 23 marca. Komplet materiałów najlepiej przesyłać za pośrednictwem ogólnodostępnych serwerów do transferu plików na adres Katarzyny Słobody ([email protected]).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki