Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Władysław Ziółek obchodzi 60-lecie kapłaństwa. Na jubileuszową mszę przybył kardynał - nominat Konrad Krajewski

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
W łódzkiej bazylice archidiecezjalnej odprawiono jubileuszową mszę dziękczynną z okazji 60-lecia kapłaństwa księdza arcybiskupa Władysława Ziółka, emerytowanego metropolity łódzkiego. Celebrował ją dostojny jubilat. Na uroczystość przyleciał z Rzymu kardynał - nominat ks. arcybiskup Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

Kardynał - nominat Konrad Krajewski był jednym z wielu gości sobotniej uroczystości. Obecny był na niej m.in. arcybiskup Henryk Muszyński, z Watykanu przyjechał też ks. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Przybyły też władze Łodzi z prezydent Hanną Zdanowską, marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem. Był tez były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, nie zabrakło związanych z naszym regionem posłów i senatorów. Jubileuszową mszę świętą sprawował ks. arcybiskup Władysław Ziółek. Natomiast homilię wygłosił ks. arcybiskup Grzegorz Ryś, obecny metropolita łódzki.

- Dzisiaj ksiądz arcybiskup Władysław rzadziej się pokazuje, pełni funkcje, nie raz zdarza mi się pojechać na Rudę i prosić o zastępstwo – mówi ks. arcybiskup Grzegorz Ryś. - Jeszcze nigdy nie powiedział nie, zawsze jest do dyspozycji.
To jest postawa kapłańska

Metropolita łódzki podkreślił, że ks. arcybiskup zawsze pokazywał właściwą postawę kapłańską. W kapłaństwie idzie zaś o wybór życia, a nie tylko o czynności, nawet najświętsze.

- Kapłaństwo ks. arcybiskupa Władysława jest kapłaństwem służebnym, takim jak to opisał Sobór Watykański II – podkreślał abp Grzegorz Ryś.- Ks. abp Władysław Ziółek narodził się dla kapłaństwa wraz z Soborem Watykańskim II!

Ks. abp Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 roku w Komornikach koło Wolborza. 13 lipca 1958 roku przyjął święcenia kapłańskie. z rąk arcybiskupa Józefa Gawliny w kościele Matki Bożej od Najświętszego Serca Pana. Następnego dnia odbyła się msza prymicyjna. Ks. arcybiskup odprawił ją w polskiej kaplicy ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra. Znajdował się w niej mozaikowy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Po latach święty Jan Paweł II przekazał go łódzkiemu kościołowi – Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul Łąkowej.

W Rzymie ks. Władysław Ziółek zrobił doktorat z prawa kanonicznego i przez osiem lat pracował w Kurii Rzymskiej. Potem powrócił do Łodzi. Pracował w w kurii diecezjalnej. Był najpierw jej notariuszem, a potem kanclerzem. Pracował też w Sądzie Biskupim. Był obrońcą węzła małżeńskiego. Przez wiele lat pełnił funkcję rektora kościoła Sióstr Bernardynek na łódzkiej Rudzie. Tam też wiele lat mieszkał, także już wtedy gdy został biskupem, a potem arcybiskupem. Ale w końcu przeprowadził się do pałacu arcybiskupiego przy ul. ks. Ignacego Skorupki w Łodzi.

12 marca 1980 roku Jan Paweł II mianował Władysława Ziółka biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej. 6 lat później został ordynariuszem diecezji łódzkiej Uroczysty ingres do katedry łódzkiej odbył się 22 lutego tego roku. 25 marca 1992 roku Jan Paweł II podjął decyzję o utworzeniu archidiecezji łódzkiej. Była ona podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, a ks. Władysław Ziółek został mianowany arcybiskupem. Była to wtedy jedynie godność tytularna. Zwykle bowiem sakra arcybiskupia jest związana z pełnieniem określonych funkcji – metropolity lub nuncjusza apostolskiego. Arcybiskup Władysław Ziółek dostał tę godność ze względu na osobiste zasługi.

12 lat później Jan Paweł II ogłosił archidiecezję łódzką metropolią w skład której weszła diecezja łowicka. Władysław Ziółek uzyskał godność arcybiskupa metropolity łódzkiego.

2 lipca 2010 roku Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację abpa Władysław Ziółka z posługi pasterza Kościoła łódzkiego, ale jednocześnie poprosił o jej kontynuowanie, przez półtora roku lub dwa lata, o ile pozwoli na to stan zdrowia. Był ordynariuszem archidiecezji łódzkiej do lata 2012 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę i został arcybiskupem seniorem.

W czasie gdy ks abp Władysław Ziółek był ordynariuszem diecezji w Łodzi powstały uczelnie teologiczne: Instytut Teologiczny i Filia ATK (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), powołano do życia Caritas diecezjalna. Utworzono 16 szkół katolickich. W 1991 roku Jan Paweł II ogłasza błogosławionym ojca Rafała Chylińskiego, franciszkanina, jak podkreślano wtedy – „pierwszego łodzianina”. Koronowano też obraz Matki Boskiej Łaskiej w Łasku oraz Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Ożywiony został kult św. Faustyny Kowalskiej, która została patronką Łodzi. Po raz drugi w historii diecezji jej parafie nawiedziła Kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Arcybiskup Władysław Ziółek wiele uwagi poświęcał łódzkiej rodzinie, a także dzieciom, młodzież oraz światu pracy. W Łodzi powstał pierwszy w Polsce diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, w Niedzielę Palmową młodzież z całej diecezji bierze udział w tradycyjnym już Marszu dla Jezusa. Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki