Wojewoda unieważnił zapisy uchwały Rady Gminy w...

  Wojewoda unieważnił zapisy uchwały Rady Gminy w Domaniewicach dotyczące opłat za przedszkole

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ryszard Ogonowski (z lewej) i wójt Paweł Kwiatkowski

  Ryszard Ogonowski (z lewej) i wójt Paweł Kwiatkowski ©Rafał Klepczarek

  Zbigniew Rau, wojewoda łódzki stwierdził nieważność dwóch fragmentów uchwały Rady Gminy w Domaniewicach (powiat łowicki) dotyczącej opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Do podobnej sytuacji doszło w Błaszkach (powiat sieradzki).
  Ryszard Ogonowski (z lewej) i wójt Paweł Kwiatkowski

  Ryszard Ogonowski (z lewej) i wójt Paweł Kwiatkowski ©Rafał Klepczarek

  Pod koniec marca radni z gminy w powiecie łowickim ustalili, że pięć godzin nauki w oddziałach przedszkolnych będzie bezpłatne, a każda kolejna ma rodzica malucha kosztować 1 zł. W uchwale rada gminy wskazała sposób wyliczenia opłaty za dodatkowe godziny oraz ustaliła, że w przypadku nieobecności ucznia objętego wychowaniem przedszkolnym w następnym miesiącu ulegnie ona proporcjonalnemu zmniejszeniu.


  Służby prawne wojewody łódzkiego zanegowały oba zapisy. W odpowiedzi Ryszard Ogonowski, przewodniczący Rady Gminy w Domaniewicach wyjaśniał, że radni nie określili sposobu ustalania miesięcznej wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego, a jedynie czynności techniczne, jakie należy podjąć przy obliczeniu należności. Szef rady wskazał także, że nie można pobierać opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego za czas, w którym dziecko nie korzystało z niego.

  Wyjaśnienia te zostały podważone przez prawników Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Uznali oni, że rada przekroczyła swoje kompetencje. Zapis dotyczący zasad odpłatności winien zostać uregulowany w statucie przedszkola, a pobierane opłaty za pobyt w nim dziecka od 1 stycznia tego roku nie mają już charakteru nieopodatkowanych należności budżetowych cywilno-prawnych, gdzie możliwe były tego typu zwolnienia, ale po zmianie prawa uzyskały one status publiczno-prawny.

  - Wzorowaliśmy się na uchwałach innych samorządów, których akty prawne nie zostały uchylone przez wojewodę łódzkiego – twierdzi Ryszard Ogonowski. – Po otrzymaniu decyzji Zbigniewa Rau poprawimy uchwałę tak, aby w pełni spełniała ona stawiane nam wymogi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  „Sicario 2: Soldado”. Poznaj bezwzględny świat karteli narkotykowych

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  TOP 10 hoteli w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny