Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alimenty od byłego męża lub od byłej żony. Kto ma prawo domagać się pieniędzy po rozwodzie? Jaka jest wysokość alimentów dla eksmałżonka?

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Dla ustalenia, kto ma prawo do alimentów od byłego męża lub byłej żony istotne jest to, jak przy okazji rozwodu została rozstrzygnięta kwestia winy
Dla ustalenia, kto ma prawo do alimentów od byłego męża lub byłej żony istotne jest to, jak przy okazji rozwodu została rozstrzygnięta kwestia winy 123RF
Po rozwodzie można domagać się od byłego męża albo od byłej żony płacenia alimentów. I nie chodzi tu tylko o alimenty na dzieci. Świadczenie to może być zasądzone także na rzecz byłego małżonka.

Kto ma prawo do alimentów?

Dla ustalenia, kto ma prawo do alimentów od byłego męża lub byłej żony, istotne jest to, jak przy okazji rozwodu została rozstrzygnięta kwestia winy.

Po pierwsze
Prawo do alimentów od byłego męża lub od byłej żony ma rozwiedziony małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. Może on żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Po drugie
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny zobowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Dla ustalenia, kto ma prawo do alimentów od byłego męża lub byłej żony istotne jest to, jak przy okazji rozwodu została rozstrzygnięta kwestia winy

Alimenty od byłego męża lub od byłej żony. Kto ma prawo doma...

  1. Jeśli więc wyłączna wina za rozwód leży po stronie twojego byłego męża lub żony, możesz domagać się alimentów, jeśli rozwód istotnie pogorszył twoją sytuację materialną. Nie musisz udowadniać, że jesteś w niedostatku.
  2. W sytuacji, kiedy wyłączna wina nie leży po stronie twojego byłego męża lub żony, ale też nie leży po twojej stronie, także możesz żądać alimentów. W tej sytuacji musisz udowodnić, że znajdujesz się w niedostatku.

Istotne pogorszenie sytuacji materialnej

Żeby stwierdzić, czy twoja sytuacja materialna po rozwodzie istotnie się pogorszyła, sąd porówna sytuację materialną, w jakiej znajdujesz się na skutek rozwodu z sytuacją, w jakiej znajdowałabyś się lub znajdowałbyś się, gdyby nie było rozwodu.

Jeśli twoja obecna sytuacja jest istotnie gorsza, dostaniesz alimenty. Warunkiem jest to, że wyłączna wina za rozwód nie leży po twojej stronie.

Niedostatek

Kiedy możemy mówić o niedostatku? Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dotyczy to sytuacji, gdy po rozwodzie swoimi siłami nie jesteś w stanie zaspokoić własnych usprawiedliwionych potrzeb w całości albo w części.

Tak właśnie jest w twoim przypadku? W takim razie możesz starać się o alimenty, jeżeli wyłączna wina za rozwód nie leży po twojej stronie.

Jaka jest wysokość alimentów?

Przepisy nie określają konkretnej wysokości alimentów. W każdym przypadku trzeba ją ustalić indywidualnie. Sąd robi to, oceniając dwie okoliczności:

  • usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów,
  • możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Sąd ocenia, jak wysokie powinny być alimenty, żeby usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego do otrzymywania alimentów były zaspokajane w takim zakresie, na jaki pozwalają możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka zobowiązanego do płacenia alimentów.

Ważna uchwała sądu

Oceniając, czy twojego byłego małżonka stać na to, by płacić alimenty, warto posłużyć się jedną z uchwał Sądu Najwyższego (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 roku, III CZP 91/86).

Sąd Najwyższy stwierdził, że „możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody”.

Jeśli więc umiejętności, doświadczenie i stan zdrowia nie przeszkadzają twojemu byłemu mężowi lub twojej byłej żonie w osiąganiu wyższych dochodów niż osiąga, sąd wydający orzeczenie w twojej sprawie powinien wziąć to pod uwagę.

Uchwała Sądu Najwyższego nie jest przepisem prawa i nie wiąże sądu, który orzeka o twoich alimentach, ale orzeczenie SN może być istotną wskazówką.

Podwyższenie lub obniżenie alimentów

W każdym czasie każda ze stron – zarówno płacący alimenty, jak i korzystający z nich – może domagać się zmiany wysokości alimentów. Swoje żądanie w tej sprawie należy skierować do sądu.

Sąd może zdecydować o zmianie wysokości, jeśli od momentu ustalenia wysokości alimentów nastąpiła jakaś zmiana po stronie możliwości płacącego bądź potrzeb otrzymującego alimenty.

Jeżeli zmieniły się możliwości zarobkowe lub majątkowe małżonka płacącego alimenty albo zmieniły się usprawiedliwione potrzeby małżonka, który alimenty otrzymuje, można wnosić o zmianę orzeczenia sądu.

Jak długo można brać alimenty?

Zasadą jest to, że obowiązek płacenia alimentów wygasa, gdy małżonek korzystający z tych pieniędzy ponownie weźmie ślub.

Jeżeli jednak alimenty płaci osoba, która nie została uznana za wyłącznie winną rozwodu, obowiązek ten wygasa także z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Wyjątkiem jest tu sytuacji, gdy ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie dostającego alimenty, przedłuży wymieniony 5-letni termin.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 roku, poz. 1359 z późniejszymi zmianami).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki