Budżet obywatelski w Łodzi wersja 2.0. Woonerfy, remonty,...

  Budżet obywatelski w Łodzi wersja 2.0. Woonerfy, remonty, sport i... niedźwiedzie

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Już za trzy tygodnie rozpocznie się głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego. Druga edycja ma być udoskonalona, za to budzi dużo mniejsze emocje.
  Budżet obywatelski to nie tylko głośne woonerfy, ale też dodatkowe środki na leczenie niedźwiedzi w zoo

  Budżet obywatelski to nie tylko głośne woonerfy, ale też dodatkowe środki na leczenie niedźwiedzi w zoo ©Grzegorz Gałasiński

  Po raz drugi będziemy głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. W tym roku do wydania jest więcej pieniędzy, ma być też łatwiej skontaktować się z autorami projektów. Ale czy tegoroczny budżet powtórzy sukces pierwszego?

  Nie tylko woonerfy

  W tej edycji budżetu obywatelskiego do wydania jest dwa razy większa niż ostatnio pula: 40 mln zł, w tym aż 10 mln zł na zadania ogólnołódzkie i po 6 mln zł na każdą z dzielnic. Łodzianie złożyli 827 wniosków. Z tego ponad 250 to inwestycje drogowe, prawie 150 to dofinansowanie obiektów i akcji sportowych. Niecała setka dotyczy szkół, nieco mniej łodzian walczy o na zieleń miejską, żłobki i aktywizację osób starszych.
  Wniosków jest dużo i są bardzo różnorodne: od poprawy infrastruktury rowerowej, przez remonty szkół i placów zabaw, po zastosowanie nowszych leków w leczeniu niedźwiedzi w łódzkim zoo. Niestety publiczną debatę o wnioskach zdominowały podwórce -woonerfy. Tym bardziej warto przyjrzeć się innym pomysłom.

  Wczoraj zakończyły się prace Doraźnej Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego, która kwalifikowała wnioski do głosowania. Zaakceptowała około 87 proc. wniosków, czyli ponad 700. Komisja starała się dać zielone światło wnioskom, czasem nawet wbrew negatywnemu stanowisku wydziałów merytorycznych. Wiadomo jednak, że ze względów formalnych około setki projektów poddanych pod głosowanie nie będzie. Odpadł m.in. pomysł stworzenia teatru i miasteczka w stylu country na Rudzie Pabianickiej przybliżającej dzieciom kulturę Indian Ameryki Północnej. Nie będzie też neonów z sylwetkami znanych łodzian i postaciami z filmów animowanych na śródmiejskich kamienicach. Zaakceptowany został natomiast park miniatur ufoludków i nieistniejących zwierząt. Trzeba go było tylko przenieść z podlegającego ochronie konserwatorskiej parku na Zdrowiu.

  Pomysłów jest dużo i warto się im dokładnie przyjrzeć. W tym roku magistrat chce ułatwić mieszkańcom zapoznawanie się z projektami. Dlatego skany wszystkich wniosków z opiniami urzędników są umieszczone w internecie (www.budzet.dlalodzi.info). Za tydzień w dzielnicach mają się rozpocząć spotkania z autorami wniosków, podczas których będzie można dopytać o szczegóły.

  Wnioski ogólnomiejskie będzie można poznać w sobotę, 13 września, podczas tzw. obywatelskiego hyde parku. Każdy autor projektu, zarówno ogólnomiejskiego, jak i dzielnicowego będzie mógł przedstawić swój projekt na ulicy Piotrkowskiej.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaorać woonerfy

   Pogromca styropianowych Bałwanów i nie tylko... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

   A jak tam mój projekt zaorania Piotrkowskiej i posiania tam makówek na makiwarę i konopii które będą rosły jak na drożdżach pod tymi nowymi lampami przeszedł czy już na etapie wstępnym został...rozwiń całość

   A jak tam mój projekt zaorania Piotrkowskiej i posiania tam makówek na makiwarę i konopii które będą rosły jak na drożdżach pod tymi nowymi lampami przeszedł czy już na etapie wstępnym został uwalony przez kmisyję.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama