Nowy dowódca żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Łasku

  Nowy dowódca żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Łasku

  Wit L. Leśniewicz

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Ppłk pil. Jack F. Harman (w środku) przejął obowiązki dowódcy Av-Det od mjr. Matthew R. Spearsa (z prawej), który dowodził nim dwa lata
  1/2
  przejdź do galerii

  Ppłk pil. Jack F. Harman (w środku) przejął obowiązki dowódcy Av-Det od mjr. Matthew R. Spearsa (z prawej), który dowodził nim dwa lata ©mat. 32. BLT w Łasku

  Zmiana warty w amerykańskim pododdziale Aviation Detachment, stacjonującym na stałe w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego (BLT) w Łasku. Po dwóch latach służby mjr pil. Matthew Spears wraca do USA. Jego miejsce zajmie ppłk. pil. Jack Harman.
  Po dwóch latach służby mjr pil. Matthew R. Spears przestał być dowódcą Komponentu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Teraz dowództwo przejął ppłk pil. Jack F. Harman. Aviation Detachment (Av-Det) to stały pododdział amerykańskich sił powietrznych, który organizuje pobyty rotacyjne wojskom amerykańskim w Polsce. Od 2012 roku stacjonuje w 32. BLT w Łasku.

  Przekazanie obowiązków odbyło się z pełnym ceremoniałem wojskowym, który rozpoczęło odegranie hymnów Polski i Stanów Zjednoczonych.
  Zostały odczytane oficjalne dokumenty informujące o zmianie dowodzenia oraz rozkaz dotyczący odznaczenia majora Spearsa medalem The Meritorius Servis Medal with First Oak Leaf Cluster - to trzecie najwyższe odznaczenie w amerykańskiej armii. Następnie żołnierze amerykańscy zaśpiewali pieśń Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

  - Wiemy, że Polska stała się dla ciebie drugim domem i masz wśród nas przyjaciół i znajomych - powiedział płk dypl. pil. Ireneusz Nowak, dowódca 32. BLT, żegnając wracającego do USA mjr. Spearsa.

  Nowy dowódca Av-Det, ppłk pil. Jack F. Harman, służbę rozpoczął w 1997 roku, po otrzymaniu patentu oficerskiego Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W 1999 r. ukończył wspólne szkolenie dla pilotów samolotów odrzutowych EuroNATO, wykonując na F-16 ponad 2300 godzin lotów treningowych.

  - Podpułkownik Harman brał udział w kilku misjach: Iraq Freedom, Southern i Northern Watch oraz Noble Eagle. W 2011 roku został absolwentem zaawansowanych Studiów Wojskowych. Służył również jako pilot instruktor F-16. Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez przełożonych w USA i za granicą - mówi o dowódcy amerykańskiego pododdziału porucznik Grzegorz Jasianek, oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

  Przekazanie dowództwa Av-Det zbiegło się z rozpoczęciem głównych tegorocznych manewrów Wojska Polskiego "Anakonda-14". W tych wielonarodowych ćwiczeniach biorą udział żołnierze z Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Ze strony amerykańskiej uczestniczą m.in. samoloty wielozadaniowe F-16 z 31. Skrzydła Myśliwskiego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych z bazy w Aviano we Włoszech, które obecnie rotacyjnie stacjonują w 32. BLT w Łasku. Przez najbliższe dni, do 3 października, na wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyć będzie blisko 12,5 tysiąca żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama