Dyktando mikołajkowe na Uniwersytecie Łódzkim [TEKST...

  Dyktando mikołajkowe na Uniwersytecie Łódzkim [TEKST DYKTANDA + ZDJĘCIA]

  mach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dyktando mikołajkowe na Uniwersytecie Łódzkim [TEKST DYKTANDA + ZDJĘCIA]
  1/13
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Kasprzak

  Pół setki studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego zasiadło w środę do pisania Dyktanda mikołajkowego. Łatwo nie było...
  Tekst dyktanda, przygotowanego przez Koło Naukowe Językoznawców z Wydziału Filologicznego UŁ, dotyczył próśb wymienianych w listach do Świętego Mikołaja.

  - „Cherlawy Bożymir pochodzący z okolic Żnina, pół Polak, pół Niemiec, ni stąd, ni zowąd zażądał ekstradużego wora hiperpodarków” - wyliczał Mikołaj. Była też prośba o „żorżetowy halsztuch i dżersejowe hajdawery”.

  Dyktando przeczytał studentom i pracownikom UŁ Tomasz Boruszczak, rzecznik tej uczelni oraz m.in. aktor, dziennikarz i wokalista. Wśród piszących znalazł się prof. Piotr Stalmaszczyk, dziekan Wydziału Filologicznego. Wyniki za tydzień.

  Poniżej zamieszczamy pełny tekst Dyktanda mikołajkowego. Jest to wersja przeznaczona do odczytu, niektóre formy wyrazowe mogą mieć dwojaką pisownię, ale zostało to uwzględnione w wersji dla sprawdzających.

  DYKTANDO MIKOŁAJKOWE:

  Gdy śnieg przykrywa już zszarzałe arterie miast tętniące ruchem wolno jadących volkswagenów, chryslerów, peugeotów i innych supermodnych aut, rendez-vous z horrendalnie mroźną zimą wprawia hordy drogowców co najmniej w chandrę.

  Za to chichoczące dzieci, półprzytomne z radości, wywijają hołubce, krzycząc wniebogłosy „hurra” na myśl o bożonarodzeniowych prezentach. Skrzętnie notują na sążniście zapisanych kartkach swoje niekończące się marzenia.

  Jestem Świętym Mikołajem i kiedy mikołajki odchodzą w niepamięć, a święta Bożego Narodzenia tuż-tuż, w mżysty, ale jeszcze nie świąteczny, lecz powszedni poranek wyciągam z na wpół rozwalającego się sczerniałego wora z lekka pożółkłe listy i z wpółprzymkniętymi oczami, leżąc w poprzek łóżka, oddaję się jakżeż zaskakującej lekturze.

  Do dziś pamiętam kilka gwiazdkowych litanii. Autorką jednej z nich była sześcioletnia Elżbieta z Golubia-Dobrzynia, która marzyła o chabrowej spódnicy, dwóch bluzkach z żakardu, karakułowej czapce, irchowych rękawiczkach, a także haftowanych balerinach z dżetami.

  Cherlawy Bożymir pochodzący z okolic Żnina, pół Polak, pół Niemiec, ni stąd, ni zowąd zażądał ekstradużego wora hiperpodarków dla przezacnego grona kolegów z Przedszkola Miejskiego im. Walta Disneya w Katowicach-Bogucicach.


  CIĄG DALSZY NA DRUGIEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Akcja

  Akcja "Dzieci Dzieciom" w Galerii Łódzkiej - zakończona! [VIDEO]

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Człowiek Roku 2017. Trwa głosowanie!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza akcja charytatywna

  Nasza akcja charytatywna