Rodacy Bohaterom: Łódzkie pomaga Polakom z Kresów

  Rodacy Bohaterom: Łódzkie pomaga Polakom z Kresów

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rodacy Bohaterom: Łódzkie pomaga Polakom z Kresów
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jacek Losik

  100 paczek zebrano w Łódzkiem dla kombatantów Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych oraz polskich rodzin wielodzietnych zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie. Wszystko w ramach IV ogólnopolskiej akcji „Rodacy Bohaterom – Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach”.
  Łodzianie przyłączyli się do akcji po raz pierwszy. Zbierali głównie produkty spożywcze.

  - Po raz pierwszy w Łodzi została zorganizowana akcja zbierania paczek dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Dary z całego województwa trafiły do IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi – mówił Mariusz Bojanowski, koordynator akcji w Łodzi, nauczyciel geografii w IV LO. - Z tego co widzimy w mediach dla wielu Polaków na Kresach to cenna pomoc materialna. Kombatantów mieszka tam stu kilkudziesięciu.

  Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Odra-Niemen. Dary zbierali uczniowie m.in. Gimnazjum nr 1 i IV LO z Łodzi, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Rzgowie, Gimnazjum im Wł. Reymonta w Wiączyniu Dolnym, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Łodzi oraz kibice Widzewa Łódź.

  - Kibice Widzewa ze Stowarzyszenia Fanatycy Widzewa i Widzewscy Patrioci z Łodzi przygotowali w tym roku 70 paczek. Zebrali również 470 zł, za które kupimy następne produkty - mówi Mariusz Bojanowski. - Kibice Widzewa bardzo nas zaskoczyli, bo rozmawialiśmy ogólnie o "pewnej" ilości paczek, a okazało się, że ich pomoc była naprawdę bardzo duża.

  W akcję zaangażowało się mnóstwo uczniów, którzy, jak się okazuje, często mieli osobistą motywację.

  - W mojej rodzinie byli żołnierze wyklęci, mój pradziadek był również w Armii Krajowej. To jest mój obywatelski obowiązek, aby wziąć udział w tej akcji - mówi Adam Brzeziński z pierwszej klasy IV LO w Łodzi. – Do każdej paczki pakujemy dwa listy z życzeniami i podziękowaniami za żołnierski trud.

  Przygotowano łącznie 500 paczek (400 z Wrocławia i 100 z województwa Łódzkiego). 8 stycznia zostaną przewiezione ciężarówką Stowarzyszenia Odra-Niemen na Wileńszczyznę i do Dyneburga (Polskie Inflanty na Łotwie). Trafią do Związku Polaków na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Tam zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom. Produkty zbierano od listopada 2014 roku.


  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda

   Prawicowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Po Pana komentarzu, na jaw wychodzi ignorancja oraz brak wiedzy historycznej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie na polskich kresach, a na Białorusi, Ukrainie, Litwie!

   Zbigniew Antoszewski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   W tekście czytamy, że została zorganizowana akcja zbierania paczek dla Polaków mieszkających na polskich kresach wschodnich. A może mądrzej byłoby napisać "zamieszkałych na Białorusi, Ukrainie i...rozwiń całość

   W tekście czytamy, że została zorganizowana akcja zbierania paczek dla Polaków mieszkających na polskich kresach wschodnich. A może mądrzej byłoby napisać "zamieszkałych na Białorusi, Ukrainie i Litwie". Z tekstu wynika, że paczki nie otrzymają ci kombatanci, którzy dziś mieszkają w Kownie, Doniecku, czy też w Mińsku. Czy to jest właściwe działanie? Młodzież szkolną nie należy mamić nieuzasadnionymi sentymentami i mrzonkami określonych orientacji politycznych.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KRESY

   Mariusz Bojanowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Dla prawdziwych Polaków KRESY ZEWNĘTRZNE czyli ziemie I Rzeczypospolitej utracone po traktacie ryskim w 1921 roku, czy też KRESY WEWNĘTRZNE, czyli ziemie położne między wschodnią granicą II...rozwiń całość

   Dla prawdziwych Polaków KRESY ZEWNĘTRZNE czyli ziemie I Rzeczypospolitej utracone po traktacie ryskim w 1921 roku, czy też KRESY WEWNĘTRZNE, czyli ziemie położne między wschodnią granicą II Rzeczypospolitej i linią rzeki Bug to po prostu KRESY. zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama