Łodzianin Sebastian Batkowski z Nosanu Kielce najlepszym zawodnikiem Mistrzostw Polski w Bilard 2023

Przez niemal tydzień w hotelu Binkowski rozgrywane były tegoroczne Mistrzostwa Polski w Bilard - Kielce 2023. Rozgrywki toczone były w trzech bilardowych odmianach, a MVP turnieju otrzymał nagrodę specjalną w postaci rocznego użytkowania samochodu TOYOTA Corolla Cross oraz sfinansowane starty w międzynarodowych zawodach sportowych w sezonie 2024.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw został Sebastian Batkowski, a więc łodzianin reprezentujący obecnie barwy Nosanu Kielce. Bilardzista sięgnął po po złoty medal odmiany 10-bil, a także srebro 8-bil. Do bilansu dołożył dziewiąte miejsce w odmianę 9-bil i to pozwoliło sięgnąć po Nagrodę Specjalną. Jest nią samochód osobowy Toyota Corolla Cross w użytkowanie przez kolejne 12 miesięcy oraz wsparcie finansowe na Pucharu Europy oraz nominację na przyszłoroczne Euro. Łączna wartość nagrody to 55 tysięcy złotych.
Blisko tytułu MVP był Wiktor Zieliński z inmarketing Hades Poznań. Wicelider światowego rankingu regularnie osiągający wybitne wyniki na arenie międzynarodowej, w Kielcach zdobył złoty medal odmiany 8-bil i brąz 9-bil. Na najwyższym szczeblu podium stanął także Daniem Macioł z DaSo Team Dekada Sosnowiec, zdobywając złoto w odmianie 9-bil.
Medaliści poszczególnych odmian:
Odmiana 8-bil
1. Wiktor Zieliński (inmarketing Hades Poznań)
2. Sebastian Batkowski (Nosan Kielce)
3. Konrad Juszczyszyn (ML Bilard Baribal Lubin)
3. Karol Skowerski (Nosan Kielce)
Odmiana 10-bil
1.Sebastian Batkowski (Nosan Kielce)
2.Mariusz Skoneczny (WSB Sofia Warszawa)
3.Mieszko Fortuński (ML Bilard Baribal Lubin)
3.Michał Turkowski (Nosan Kielce)
Odmiana 9-bil
1.Daniel Macioł (DaSo Team Dekada Sosnowiec)
2.Wojciech Szewczyk (Daso Team Deakada Sosnowiec)
3.Wiktor Zieliński (inmarketing Hades Poznań)

W kategorii pań złote medale wywalczyły: Katarzyna Wesołowska z Nosanu Kielce (8-bil), Bogna Świtała reprezentująca ekipą Green Club II Gdańsk (9-bil), dla której był to pierwszy złoty krążek w rywalizacji kobiet, oraz Oliwia Zalewska z Akademii Bilardowej II Rokietnica (10-bil).
Medalistki poszczególnych odmian:

1.Katarzyna Wesołowska (Nosan Kielce)
2.Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica)
3.Monika Ząbek (ML Bilard Baribal Lubin)
3.Izabella Jońska (Nosan Kielce)
1.Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica)
2.Monika Ząbek (ML Bilard Baribal Lubin)
3.Kinga Pietrzyk (Akademia Bilardowa Rokietnica)
3.Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica)
1.Bogna Świtała (Green Club Gdańsk)
2.Dominika Pawełczyk (UKS Miłek Wiślica)
3.Oliwia Zalewska (Akademia Bilardowa Rokietnica)

Zawody zorganizowane w Kielcach dzięki bezpośredniej transmisji na żywo ze wszystkich stołów śledzili kibice na całym świecie. Klasyfikację medalową wygrał zespół NOSANU Kielce, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli aż 7 medali w tym 2 złote 1 srebrny i 4 brązowe.
Partnerami Mistrzostw byli: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Sportowe, Ministerstwo Sportu i Turystyki, ML Bilard. Iwan Simonis Aramith, Brześc, Strefa Billard&Darts, Toyota Łódź, Clash, Targi Kielce, DJ Stanley, POT, Jump, Hotel Binkowski.
Patronat Medialny: TVSPORTSPL, SportklubPolska, TVP 3 Kielce, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio EM, CKsport.pl, TV Świętokrzyska, Radio Eska, WKielcach.
Impreza odbyła się w hotelu Binkowski w Kielcach.
Polski Związek Bilardowy jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Europejskiej Federacji Bilardowej i współpracuje z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Związek wydał licencje dla ponad 5.000 zawodników i ponad 300 klubów. Jest jednym organizatorem sportowego życia bilardowego w Polsce. Organizuje zawody Polskiej Ligi Bilardowej na trzech szczeblach w których uczestniczy blisko 60 zespołów. Powołuje kadrę narodową i prowadzi szkolenie i rywalizację zaliczaną do Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Reprezentanci Polskiego Związku Bilardowego wywalczyli ponad 200 medali w mistrzostwach świata i Europy.