Nowe mieszkania w Łodzi. Deweloper kupił część działki po...

  Nowe mieszkania w Łodzi. Deweloper kupił część działki po zburzonej fabryce Norbelany

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Na wizualizacjach budynku, który może stanąć przy ulicy Gdańskiej 141, dominują czerń i biel. Te same kolory deweloper zastosował w innej swojej inwestycji
  1/2
  przejdź do galerii

  Na wizualizacjach budynku, który może stanąć przy ulicy Gdańskiej 141, dominują czerń i biel. Te same kolory deweloper zastosował w innej swojej inwestycji - Nowe Złotno

  130 mieszkań ma powstać na działce, będącej częścią terenu po wyburzonej 10 lat temu fabryce Norbelany. W przyszłości jest szansa na więcej.
  Najsłynniejsza łódzka działka sprzedana. A przynajmniej pierwsza jej część... Firma Profit Development kupiła 3,3 tysiąca metrów kwadratowych terenu po dawnych zakładach Norbelana, wyburzonych przez poprzedniego właściciela 10 lat temu, gwarantując sobie przy tym prawo pierwokupu pozostałej części nieruchomości. W 2017 roku przy ulicy Gdańskiej 141 ma powstać pierwszy budynek mieszkalny. Deweloper rozpoczął już przedsprzedaż mieszkań.


  Działka ma aż trzy hektary, zajmuje prostokąt pomiędzy ulicą Żeromskiego, aleją Mickiewicza oraz ulicami Gdańską i Żwirki. Dzieje tego terenu są burzliwe. W 2001 roku spółka Plaza Centers kupiła nieruchomość od syndyka upadłych zakładów Norbelana. Firma w planach miała budowę centrum handlowego, później mówiono też o dużym projekcie mieszkaniowym. Latem 2005 roku właściciel, mimo protestów opinii publicznej, wyburzył znajdujące się na tym terenie budynki pofabryczne. Niestety, przez następnych 10 lat nie powstało w tym miejscu nic nowego. W ubiegłym roku informowaliśmy, że działka w końcu została wystawiona na sprzedaż, z ceną 600 złotych za metr kwadratowy w przypadku transakcji obejmującej całość terenu lub wyższą, gdyby nabywca kupował tylko część.

  Firma Profit Development kupiła 10 procent terenu, a dokładnie - 3.341 metrów kwadratowych. To północno-wschodni narożnik działki, znajdujący się przy ulicy Gdańskiej. Być może jest to tylko pierwsza część transakcji, bo Profit ma prawo do pierwokupu reszty.

  Wiadomo już, że na początek deweloper chce postawić jeden budynek mieszkalny. Sądząc po wizualizacjach, może to być kolejny przykład zabudowy w stylu modernistycznym, z wykorzystaniem czerni i bieli, czyli kolorów, które ten sam deweloper zastosował w innej swojej inwestycji - Nowe Złotno.

  - Budynek będzie miał siedem kondygnacji. Zaprojektowaliśmy w nim 130 mieszkań, trzy klatki schodowe, garaże w podziemnej części budynku, lokale usługowe na parterze - mówi Bogdan Koczy z Profit Development.

  Czy nie ma obaw, że nowy właściciel, tak jak poprzedni, również niczego nie wybuduje? Koczy odpiera, że jest to już siódma inwestycja mieszkaniowa jego firmy w Łodzi, a wszystkie poprzednie zrealizowano z powodzeniem. Podkreśla też, że plany dotyczące inwestycji przy ulicy Gdańskiej 141 są na tyle zaawansowane, że firma dwa tygodnie temu mogła rozpocząć przedsprzedaż mieszkań. Na razie ceny najtańszych lokali zaczynają się od 4,4 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

  Budynek ma zostać ukończony wiosną 2017 roku. Deweloper przekonuje, że już na tym etapie jest duże zainteresowanie mieszkaniami. I zapowiada, że jeśli sprzedaż będzie szła dobrze, inwestycja może mieć dalsze etapy na kolejnych fragmentach działki po Norbelanie.

  - W zależności od tego, jakie będą warunki zabudowy, a także od tego, czy rynek będzie oczekiwał dużych czy małych lokali, jesteśmy w stanie wybudować w tym miejscu około 400 - 600 mieszkań - mówi Bogdan Koczy.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obserwując działania urzędników UMŁodzi widać, że rzadzą w UMŁodzi deweloperzy i decydują jak

   może to ....... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   np. przy ul. Sycylijskiej/Włoskiej deweloper buduje jeden z 6-ciu domów, bez prawomocnych choć ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy.
   Mieszkańcy ul. Włoskiej mieli w decyzjach zakaz zabudowy...rozwiń całość

   np. przy ul. Sycylijskiej/Włoskiej deweloper buduje jeden z 6-ciu domów, bez prawomocnych choć ostatecznych decyzji o warunkach zabudowy.
   Mieszkańcy ul. Włoskiej mieli w decyzjach zakaz zabudowy domów do 40 m od rzeki Zimna Woda, ale to już w UMŁodzi nie obowiązywało dewelopera, który dostał decyzje wzzt z linią zabudowy niezgodną z obowiązującą dla mieszkańców ul. Włoskiej. Radni w czasie obrad w dniu 23.01.2015r. Komisji Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury RMŁodzi wskazywali, że bardzo ważna jest m.in. linia zabudowy przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy (Protokół nr 6/I/2015r.) - warto przeczytać! Urzędników UMŁodzi to nie interesuje, oni wydają decyzje jak zażyczy sobie inwestor?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szkoda

   student arch. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   miejsce bardzo eksponowane, a projekt taki raczej marny. A właśnie kto jest autorem tego "cuda", no bo chyba nie pan Bogdan(?). A tak poza tym, o moderniźmie nie świadczą betonowe ramki i szare...rozwiń całość

   miejsce bardzo eksponowane, a projekt taki raczej marny. A właśnie kto jest autorem tego "cuda", no bo chyba nie pan Bogdan(?). A tak poza tym, o moderniźmie nie świadczą betonowe ramki i szare kolory a zupełnie inne cechy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie za 100 pkt.

   Barnaba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   Co do tej pory wybudowała w Łodzi spółka spółka Plaza Centers?

   Czyżby to byli tylko kombinatorzy w obrocie nieruchomościami?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odpowiedź

   Baba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   Ch*j ci do tego. To nie konkurs piękności.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy jest tu jakiś administrator?

   PL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   bez komentarza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie ma to jak kulturalny komentarz...

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Poziom wypowiedzi na tym portalu schodzi na psy..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie tutaj pasuje modernizm?

   chłodnym okiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Obok Polibuda w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych. Naprzeciw piękny (ale zaniedbany) budynek szkoły zawodowej.

   Aż prosi się aby nawiązać do byłego budynku Norbelany.

   Ale najtaniej i...rozwiń całość

   Obok Polibuda w zrewitalizowanych budynkach fabrycznych. Naprzeciw piękny (ale zaniedbany) budynek szkoły zawodowej.

   Aż prosi się aby nawiązać do byłego budynku Norbelany.

   Ale najtaniej i najprościej postawić żelbetowo-szklaną makabryłę.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obrzydliwy kloc...

   tubylec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   W dawnych budynkach Norbelany mógł powstać fantastyczny hotel. Zniszczono zabytkowy budynek, nie dając nic w zamian.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiedz to żydom...

   Cyklon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Powiedz to żydom bo nikt z polskich inwestorów nie mógł wcześniej kupić Norbelany - takie jakieś układy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie podoba ci się?

   Trzeźwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   No to ...nie szkodzi, nie twój budynek.

   Fantastyczny hotel? Przez 5 lat studiów na PŁ mijałem Norbelanę z prawdziwym, niekłamanym obrzydzeniem. Takie to było szkaradne. Coś jak "dworzec w Kutnie w...rozwiń całość

   No to ...nie szkodzi, nie twój budynek.

   Fantastyczny hotel? Przez 5 lat studiów na PŁ mijałem Norbelanę z prawdziwym, niekłamanym obrzydzeniem. Takie to było szkaradne. Coś jak "dworzec w Kutnie w nocy" u Kazika.
   Pomijam stan techniczny tego brzydactwa - w sam raz na neverending story pt. "czy się zawali?"

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .tytuł

   .podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   " (...) Budynek będzie miał siedem kondygnacji. (...) "

   ja się doliczyłem ośmiu :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama