Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mia100 kamienic": 6 wyremontowanych kamienic czeka na nowych lokatorów [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Maj to jeden z ważniejszych miesięcy dla programu "Mia100 kamienic", bo kończy się remont 6 budynków. Łącznie jest w nich 120 mieszkań i 22 lokale użytkowe, więc szykują się wielkie powroty mieszkańców do odnowionych kamienic, choć niektóre dopiero w lipcu.

Przeprowadzka ma być wkrótce możliwa do kamienic przy ul. Kilińskiego 84, Piotrkowskiej 3, Legionów 15, Więckowskiego 76 i 80 oraz Północnej 1/3. Remont tej ostatniej nieruchomości był jednym z większych, droższych i dłuższych. Kosztował 5,6 mln zł, trwa już 2 lata i dotyczył powierzchni 15 tys. mkw.

- To był generalny remont, wyremontowaliśmy prześwit bramowy, stropy i więźbę dachową oraz odtworzyliśmy detale na elewacji frontowej - wylicza Tomasz Piotrowski, koordynator projektu "Mia100 kamienic". - Na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości tego remontu, ale pozostała jeszcze chwila zanim zrobimy odbiór techniczny.

Budynek ma być gotowy do końca maja. Po remoncie są w nim 24 mieszkania, do których lokatorzy będą mogli się wprowadzić za dwa miesiące. Dłużej może potrwać zasiedlanie 10 lokali usługowych, w jednym z nich ma powstać restauracja. Miasto chce, by zajęła ona wyjątkową piwnicę, która ma krzyżowo-żebrowe sklepienie.

- To ciekawostka architektoniczna. Prawdopodobnie takie sklepienie było związane z funkcją magazynową piwnicy. Wiemy też, że w okresie międzywojennym była w niej rozlewnia piwa - mówi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków.

ZOBACZ TEŻ: Niesamowita piwnica kamienicy przy Północnej. Co w niej powstanie? [ZDJĘCIA]

Najemca takiego lokalu nie może być przypadkowy.

- Zamierzamy ogłosić konkurs na tę restaurację, być może w ramach lokali dla kreatywnych - mówi Tomasz Piotrowski. - Chcemy porozmawiać z wydziałem budynków i lokali o sposobie zasiedlania lokali użytkowych w tej kamienicy. Jest ich tu całkiem sporo, i to w ścisłym centrum, gdzie od przyszłego roku będziemy inwestować miliony. Rozdysponowanie lokali użytkowych musi być więc trochę inne niż zwykle i musimy się do tego bardziej przyłożyć.

Nie tylko piwnica jest wyjątkowym lokalem. W innym odkryto polichromie. Wcześniej zasłaniał je podwieszany sufit, a w lokalu działał sklep z drobiem.

- To malarstwo szablonowe. Gdy prace przy polichromiach się zakończą, będziemy mogli odtworzyć wygląd tego sklepu z XIX w. - mówi Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Miasto100 kamienic". Odkryto fasety i polichromie w kamienicy przy Północnej w Łodzi [ZDJĘCIA]

Niestety, nie udało się odtworzyć pierwotnego wyglądu jednej ze ścian na podwórku. Ceglany mur kontrastuje z kolorową elewacją sąsiednich ścian i betonową płytą, stanowiącą nawierzchnię podwórka. Dlaczego?

- Ściana jest częścią sąsiedniego budynku przy ul. Nowomiejskiej, który należy do wspólnoty mieszkaniowej. Mieliśmy już kilka takich przypadków, gdy wspólnoty nie chciały z nami współpracować, ale ostatecznie część z nich udało się przekonać do remontu - tłumaczy Tomasz Piotrowski. - Na razie podwórko będzie wyglądało jak teraz, musimy jeszcze posadzić na nim zieleń. Być może będą to pnące rośliny, jeśli wspólnota nie zdecyduje się na remont ściany.

Pierwotnie na wspomnianej ścianie znajdowało się malowidło o tematyce dziękczynnej, przy którym odbywały się modlitwy. Kamienica należała do żydowskiego małżeństwa, więc nieruchomość nazywano synagogą.

- Malowidło zostało w latach 80. zabrane, zakonserwowane i przeniesione do Pałacu Poznańskiego - tłumaczy Kamila Kwiecińska-Trzewikowska.

CZYTAJ TEŻ: "Mia100 Kamienic". Remont kamienicy przy Północnej 1/3 potrwa do kwietnia [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki