Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Nowe rozdanie. Jak wykorzystać atuty Łódzkiego

Redakcja
Grzegorz Gałasiński
Centralne położenie w Polsce, na przecięciu głównych dróg północ - południe i wschód - zachód (autostrady A1 i A2), ułatwiają Łodzi i całemu regionowi dostęp zarówno do sąsiadujących z Polską krajów Unii Europejskiej, jak i rynków Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu i Chin, dzięki, między innymi, połączeniu kolejowemu cargo z Łodzi aż do chińskiego Chengdu.

Kolejnym atutem Łodzi jako stolicy regionu jest wykwalifikowana kadra. Zapewniają ją liczne szkoły wyższe (jest ich w samej Łodzi ponad 20), instytuty badawczo-rozwojowe oraz szkoły zawodowe. Dzięki tym atutom udział województwa łódzkiego w eksporcie Polski powinien bardziej odpowiadać przemysłowemu i intelektualnemu potencjałowi regionu.

Walory eksportowe produktów wytwarzanych w województwie łódzkim stale, co prawda, rosną, twórcy nowego programu operacyjnego zauważają jednak, że tylko wyroby nowoczesne i wysoko przetworzone mają szansę konkurować na zagranicznych rynkach.

Dlatego też projekty przedsiębiorstw - w tym, oczywiście, małych i średnich - przewidziane do wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego (RPO WŁ) to głównie te, które przewidują rozwój bazy badawczej firm, realizację badań, a także ich wdrażanie. Duży nacisk w ramach programu położony jest również na inicjowanie współpracy między przedsiębiorcami a jednostkami naukowymi, której efektem będą innowacyjne produkty, usługi i technologie.

Jeśli chodzi o bazę badawczą, największe szanse na wsparcie mają projekty rozwijające specjalizacje regionalne mogące zapewnić przewagę konkurencyjną regionu i, jednocześnie, uwzględniające zasady zrównoważonego rozwoju. W łódzkim takie dziedziny to:

  • Medycyna (w tym farmacja, kosmetyki i medycyna uzdrowiskowa)
  • Energetyka (w tym efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii)
  • Nowoczesny przemysł włókienniczy i mody (w tym wzornictwo)
  • Zaawansowane materiały budowlane (w tym wzornictwo)
  • Innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze
  • Informatyka i telekomunikacja.

Rzecz jasna, na równi z konkurencyjnością krajową cenione i wspierane są te przedsięwzięcia, które wyjdą naprzeciw rynkom zagranicznym. To nie tylko produkty na eksport. To także m.in. udział w imprezach targowo-wystawienniczych zagranicznych lub krajowych o charakterze międzynarodowym, wyszukiwanie i dobór partnerów biznesowych na rynku docelowym. W swoich działaniach innowacyjnych i proeksportowych firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw mogą liczyć na wsparcie w postaci m.in. niskooprocentowanych pożyczek. Wspomagania małych i średnich przedsiębiorstw podejmują się instytucje otoczenia biznesu (w tym inkubatory przedsiębiorczości, także akademickie) oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Celem wspomnianej pomocy jest nie tylko integracja procesu innowacyjnego "od pomysłu do przemysłu", ale też m.in. powstanie nowych firm (m.in. start-upów, spin-offów, przedsiębiorstw akademickich) oraz podtrzymanie - fachowo mówi się o wzroście stopnia ich przeżywalności - działania firm już istniejących.

Skutkiem takiej właśnie pomocy dla nowych i niewielkich firm ma być m.in. ożywienie aktywności inwestycyjnej i zatrudnienia, wprowadzenie na rynek nowych wyrobów i usług, likwidacja luki finansowej, szczególnie dotkliwej dla mikro- i małych przedsiębiorstw.

Kto i jak może skorzystać z europejskiego wsparcia dla swojej firmy? Dowiedzieć się tego można w punktach informacyjnych Funduszy Europejskich lub pod adresem podanym niżej. A jest się o co bić - do wzięcia są setki milionów euro.

KONTAKT

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna
Fundusze Europejskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki