Łódzkie zabytki. Sowy, lisy i nietoperze spoglądają z...

  Łódzkie zabytki. Sowy, lisy i nietoperze spoglądają z budynków [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Sowa z rozpostartymi skrzydłami czuwa również nad dawnym kinem Odeon
  1/8
  przejdź do galerii

  Sowa z rozpostartymi skrzydłami czuwa również nad dawnym kinem Odeon ©Krzysztof Szymczak

  Ozdobą Łodzi są stylowe, efektowe wille i pałace, zaś ich ozdobą są zwierzęta. Spotkamy je na rezydencjach fabrykantów.
  Zwierząt nie brakuje na willi Leopolda Kindermanna przy ulicy Wólczańskiej 31/33, uważanej za perłę secesji w Polsce. Zwierzęta zdobią elewację rezydencji na prawo od wejścia przez portyk z kolumnami stylizowanymi na jabłonie. Spod korzeni wychyla się lis, a wyżej na gałęziach dostrzeżemy wiewiórkę i tajemnicze ptaki. Jakie?

  Nikt nie wie, bo nie znamy ich kolorów, ale sylwetką przypominają gile.

  Brat Leopolda - Juliusz - miał pałac przy ulicy Piotrkowskiej 137/139. Jego ozdobą jest witraż przedstawiający malowniczy pejzaż z dwoma łabędziami płynącymi przez jezioro w blasku zachodzącego słońca.

  Nad wejściem do hotelu Savoy przy ulicy Traugutta, zobaczymy trzy pawie: jednego w oknie a dwa nad nim. Ptaki patrzą się na siebie, a ich ogony spływają wzdłuż okien.

  Kolejne zwierzęta możemy napotkać na pałacyku Reinhar-dta Bennicha przy ulicy Gdańskiej 89. Rezydencja od dawna nazywana jest pałacem Pod Ptasimi Głowami, gdyż ozdobą jej fasady są dwie duże sowy z rozłożonymi skrzydłami. Jedna frunie tuż nad bramą, a druga między oknami parteru i piętra. Na elewacji budynku można dodatkowo wypatrzyć jeszcze nietoperza.

  Sowa z rozpostartymi skrzydłami czuwa również nad dawnym kinem Odeon przy ulicy Tuwima 4. Fasada budynku niedawno została odnowiona i sowa jest bardzo dobrze widoczna.

  Inne zwierzęta, które umieszczono na łódzkich zabytkach to pszczoły. Krążące wokół ula owady i sowę czuwająca nad nimi umieszczono na fasadzie dawnego gimnazjum niemieckiego u zbiegu alei Kościuszki i ulicy Zamenhofa.
  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo