Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Kopernika oceniony przez pacjentów. Wystawili mu trójkę z plusem

Redakcja
Krzysztof Szymczak
Pacjenci i ich bliscy wystawili szpitalowi onkologicznemu ocenę za leczenie. To trzy z plusem. Wysoko oceniono natomiast lekarzy szpitala Kopernika. Posypały się piątki za opiekę.

Czas oczekiwania na badanie czy operację, szybkość reakcji lekarza na potrzeby pacjenta, skuteczność leczenia przeciwbólowego, uprzejmość pielęgniarek czy zapewnienie intymności podczas badania i pobytu w szpitalu. To kilka z zagadnień, które oceniają chorzy i ich bliscy w badaniu satysfakcji pacjentów.

Badanie przeprowadza Alivia-Fundacja Onkologiczna Osób Młodych w ramach ogólnopolskiej kampanii „Razem tworzymy Onkomapę”. Podsumowano ostatnie 12 miesięcy badania. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Łodzi nie wypadł najlepiej. Pacjenci wystawili mu mocną trójkę.

– Realizując projekt mieliśmy dwa cele: stworzenie dla pacjentów przewodnika, który pomoże im wybrać najlepszy ośrodek do leczenia. Poprzez ocenę chcieliśmy dać pacjentom głos, którego do tej pory realnie nie mieli – mówi Bartosz Poliński, prezes zarządu Alivia - Fundacja Onkologiczna Osób Młodych. – Zależy nam też, by z badania korzystały ośrodki onkologiczne, które na podstawie wyników mogą stawać się jeszcze bardziej przystępne dla pacjenta – dodaje.

W badaniu wzięło udział do tej pory blisko 6 tysięcy osób z całego kraju. Chorzy i ich rodziny oceniali opiekę w szpitalach, przychodniach i innych ośrodkach onkologicznych. Odpowiadali na zagadnienia dotyczące organizacji leczenia jak i samego leczenia, wyposażenia ośrodka i przestrzegania praw pacjenta. Do wyboru mieli kilka skal zadowolenia: bardzo źle, raczej źle, ani dobrze ani źle, raczej dobrze, bardzo dobrze. W niektórych ośrodkach respondenci mogli wypełnić ankiety w formie papierowej, w pozostałych przypadkach robili to poprzez portal www.onkomapa.pl.

Jedyny w woj. łódzkim ośrodek onkologiczny oceniło do tej pory prawie 200 jego pacjentów i ich bliskich. W czwartym kwartale 2014 roku, bo wtedy zaczęło się badanie, pacjenci wystawili szpitalowi mocną czwórkę, na początku tego roku ocena spadła do trójki, by w ostatnich miesiącach wzbić się na cztery plus. Średnia daje jednak ostateczną ocenę 3 z plusem (3.7), co jest jednak poniżej średniej krajowej (4.2)

Łódzki szpital uplasował się tym samym na 35 miejscu z 50 wszystkich szpitali onkologicznych biorących udział w badaniu. To placówki znajdujące się na liście Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. W przypadku „Kopernika”, pacjenci najwyżej ocenili wyposażenie ośrodka, następnie leczenie, opiekę, przestrzeganie praw pacjenta, a na końcu organizację leczenia.

– Ankiety i badania są dla nas cennym źródłem informacji, wyciągamy z nich wnioski – przyznaje Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. – W szpitalu również przeprowadzamy anonimowe ankiety, w skali roku mamy nawet parę tysięcy ankiet do przeanalizowania. Później rozmawiamy na ten temat z personelem – dodaje dyrektor Szrajber.

Pocieszające jest to, że pacjenci żadnemu ze szpitali zajmujących się leczeniem nowotworów w kraju, nie wystawili oceny bardzo dobrej. Najwyżej w badaniu są: szpital Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (4.9), Zamojski Szpital Niepubliczny (4.7), Mazowiecki Szpital Onkologiczny (4.6), Oddział Onkologii Klinicznej Szpital Specjalistyczny im L. Rydygiera w Krakowie (4.6), Olsztyński Ośrodek Onkologiczny „Kopernik” (4.6) i Szpital Specjalistyczny Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie (4.6). Pozostałe placówki osiągnęły średnią poniżej 4.6.

Najniżej ocenianymi ośrodkami leczenia nowotworów w Polsce są: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Św. Jana z Dukli w Lublinie (3.4), Klinika Onkologii, Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie (3.4) oraz Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie (3.5).

Nie tylko szpitalom pacjenci wystawili oceny. Pod lupę wzięli także lekarzy, m.in. pracujących w szpitalu Kopernika. Najwięcej pozytywnych ocen dostała dr Jolanta Łuniewska-Bury, dyrektor Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy szpitalu Kopernika. Wysoko oceniono też prof. Arkadiusza Jeziorskiego, dr Urszulę Czerenek i dr Piotra Sęka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki