Mia100 kamienic. Wyremontują kolejną kamienicę przy...

  Mia100 kamienic. Wyremontują kolejną kamienicę przy Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Mia100 kamienic. Wyremontują kolejną kamienicę przy Piotrkowskiej [ZDJĘCIA]
  1/18

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Miasto wybrało wykonawcę remontu kamienicy przy Piotrkowskiej 54/Narutowicza 1. To 12 remontowana nieruchomość przy Piotrkowskiej.
  18, 5 mln zł ma kosztować remont narożnej kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 54 /Narutowicza 1, którą wybudowano na zamówienie fabrykanta Franciszka Fischera. Miasto wybrało już firmę, która wykona drugi etap remontu. W pierwszym naprawiono tylko dach kamienicy, co kosztowało około 1 mln zł.

  - Dzięki remontowi dachu kamienica jest zabezpieczona od wpływu warunków atmosferyczych. Wkrótce rozpocznie się jej remont o wartości 4,2 mln zł, który będzie polegał na wymianie stropów, remoncie klatek schodowych, wymianie instalacji wodno - kanalizacyjnej, podpięciu tego obiektu do miejskiej sieci cieplnej oraz na remoncie elewacji kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 54 - tłumaczy Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.


  Prace te zostaną sfinansowane z oszczędności budżetowych. Na trzeci etap remontu, którym ma zostać objęta część nieruchomości od strony ul. Narutowicza, miasto chce pozyskać środki z Unii. Będą one stanowiły część dofinansowania na rewitalizację II kwartału Śródmieścia.

  - Umowa na drugi etap robót ma zostać podpisana jeszcze w tym tygodniu, na razie jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji. Prace powinny zostać zrealizowane do końca tego roku - podkreśla Paweł Bliźniuk, radny PO z zespołu „Miasto Kamienic”. - Natomiast prace związane z rewitalizacją w II kwartale zamierzamy rozpocząć pod koniec 2016 r. Zostaną one rozłożone na etapy, bo musimy uwzględnić kwestie komunikacyjne i priorytety związane ze stanem technicznym poszczególnych budynków.

  Termin ukończenia trzeciego etapu remontu trudno na razie przewidzieć. - Doświadczenia z kamienicą przy Piotrkowskiej 171, w której było sporo detali do odtworzenia, nauczyły nas, że do takich inwestycji musimy podchodzić ostrożnie. Renowacja niektórych detali może wymagać więcej czasu - podkreśla Bliźniuk. - A w kamienicy Fischera detale były bardzo bogate, bo jest ona przykładem neorenesansu. Niestety, po wojnie zostały one mocno uszczuplone ze względu na nowych lokatorów.

  Bliźniuk zakłada, że remont całej nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 54/ Narutowicza 1 może się zakończyć w 2017 r. Nie będzie w niej już mieszkań tylko dziesięć lokali usługowych na parterze i biura na wyższych kondygnacjach.

  - Przed rozpoczęciem remontu w kamienicy było czternaście mieszkań z czego jedenaście stało pustych. Podobnie było w przypadku dziewiętnastu lokali użytkowych, z których większość była zamknięta - zaznacza Bliźniuk.

  Na lokale usługowe zostaną też przeznaczone obecne podcienia kamienicy, które zostaną zabudowane.

  - W planach jest też wykonanie przebicia w kamienicy od strony Piotrkowskiej 54 by wprowadzić życie na podwórze, tak jak w przypadku Pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej 3 - podkreśla Bliźniuk. - Na razie Pasaż Róży jest tylko atrakcją turystyczną, ale zakładamy, że jak tylko wprowadzą się najemcy lokali użytkowych, pasaż stanie się atrakcja gastronomiczną i kulturową dla łodzian.

  Radny podkreśla, że kamienica przy ul. Piotrkowskiej 54 / Narutowicza 1 jest już dwunastą nieruchomością przy Piotrkowskiej, która będzie w ostatnich latach remontowana z „Miasta kamienic”. Pozostałe to wspomniana ul. Piotrkowska 3 oraz nieruchomości pod numerami: 17, 20, 41, 54 (w realizacji), 86, 100,110, 113, 171, 243 (w realizacji) oraz 118. Ta ostatnia ma być remontowana w tym samym czasie co zielony dach na dawnej fabryce przy Sienkiewicza 61A, z którą kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118 sąsiaduje.

  ZOBACZ TEŻ:
  Mia100 kamienic. Remont na Wschodniej 40 wstrzymany. Lokatorzy żyją jak na placu budowy [ZDJĘCIA]
  "Mia100 kamienic". Jedne kamienice oddają po remoncie, inne muszą rozbierać [ZDJĘCIA]
  Pasaż Róży w Łodzi można już zwiedzać. Kiedy lokatorzy wprowadzą się do kamienicy? [ZDJĘCIA]


  Autopromocja

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To chore!!!

   przerażona! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   18,5 miliona za 2 budynki, oni są nienormalni! Złote klamki chyba będą!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama