Cezary Grabarczyk: nie będę sędzią Trybunału, zajmę się...

  Cezary Grabarczyk: nie będę sędzią Trybunału, zajmę się kolejami

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Cezary Grabarczyk chce zająć się kolejami

  Cezary Grabarczyk chce zająć się kolejami ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Według niektórych ogólnopolskich mediów, Cezary Grabarczyk zostanie kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, ale...
  Cezary Grabarczyk chce zająć się kolejami

  Cezary Grabarczyk chce zająć się kolejami ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Cezary Grabarczyk, łódzki poseł PO i były minister sprawiedliwości, kandydatem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego nie będzie. Ewentualnością jego startu na sędziego TK ekscytują się stołeczne media, dodając, że były minister sprawiedliwości ma "na oku lepszy stołek niż poselski", a w uzyskaniu nominacji mogłyby mu pomóc obniżone w końcu maja przez Sejm wymagania odnośnie do kandydatów na sędziów.

  Dotąd kandydat na sędziego TK musiał mieć tytuł przynajmniej doktora habilitowanego lub mieć 10 lat praktyki prawniczej. Nowe przepisy zakładają następujące wymagania: zajmowanie przez 10 lat stanowisk w instytucjach publicznych związanych z tworzeniem lub stosowaniem prawa. Ten warunek Grabarczyk spełniłby bez problemu: w Sejmie, który zajmuje się stanowieniem prawa, zasiada nieprzerwanie od 14 lat, jest prawnikiem, prowadził praktykę adwokacką. A jednak nie zamierza kandydować na sędziego TK.

  - Nie ma i nie było takiego tematu - mówi "Dziennikowi Łódzkiemu" Cezary Grabarczyk. - Nie powstały jeszcze koleje dużych prędkości, trzeba przypilnować sprawy trasy ekspresowej S14 i tym chcę się zająć. Nic się nie zmienia, w październiku zamierzam kandydować do Sejmu.

  Zarząd regionu łódzkiego PO, a potem tzw. rada regionu listami kandydatów w trzech łódzkich okręgach wyborczych zajmie się w piątek. Jest już jasne, że to Grabarczyk jest tym, którego łódzka PO chce na pierwszym miejscu listy do Sejmu. I to mimo kontrowersji, przez które stracił stanowisko ministra sprawiedliwości. Prokuratura Apelacyjna w Ostrowie Wielkopolskim zwróciła się przed dwoma tygodniami do Prokuratury Generalnej ze sprzeciwem do decyzji przyznania przez Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi pozwolenia na broń Grabarczykowi. Według prokuratury, pozwolenie wydano z "rażącym naruszeniem prawa" (podobnie jest w związku z pozwoleniem Dariusza Seligi, posła z listy PiS). Grabarczyk w śledztwie ma status świadka, zarzuty postawiono czterem policjantom. W środę, 29 lipca, śledztwo w sprawie byłego ministra sprawiedliwości zostało umorzone.

  CZYTAJ: Pozwolenie na broń Cezarego Grabarczyka. Prokuratura umorzyła postępowanie

  Wysłanym z Łodzi listom kandydatów do Sejmu przyjrzy się jeszcze rada krajowa i zarząd partii na czele z szefową Ewą Kopacz. W PO są głosy, że Kopacz nie chciałaby na jedynkach widzieć Grabarczyka ani posła Andrzeja Biernata, który znów chce otwierać listę sieradzką PO.

  Ale ostatnie 1,5 miesiąca Biernat pod względem wizerunku miał fatalne: stracił posadę ministra, bo jest wśród podsłuchanych przez "gang kelnerów", a tydzień temu CBA wszczęło dochodzenie, bo widzi "poważne nieprawidłowości" w oświadczeniach majątkowych Biernata. Poseł mówi o "błędach technicznych", ale takie dochodzenie to i tak problem, także dla PO. Ireneusz Raś, polityczny przyjaciel Biernata, sugerował, że premier nie będzie próbowała ingerować w przysłane z regionów listy.

  Zobacz też:

  C. Grabarczyk podał się do dymisji. "Nie czuje się winny. Zrobił to dla dobra państwa". Źródło: TVN 24/X-news

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Co by tu jeszcze spieprzyć panowie :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grabarczyk kolejarz?

   czy prawnik? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   To mendzenie o KDP, S14 i dworcu jest nieznośne. Do tego idiotyczny kciuk, ironiczna gęba... katastrofa. Ale haniebna decyzja prokuratury da mu jedynkę na liście PO. Ku radości opozycji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grabarczyk to jedyny gość ....

   pisowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   który dla łodzi coś zrobił, a nie siedzi cicho w kącie i liże stopy władzy centralnej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niehonorowo.

   Łodzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   No i okazało się, że to jednak człowiek bez honoru. Stracił nasz szacunek. Nie powinien już kandydować do Sejmu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brawo

   ave (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

   jaki łaskawy :) jako sędzie TK lewej kasy by nie mógł dalej przytulać :) S14 i kolejami zajmuje się od lat i oby jak najszybciej z tym skończył to może one wreszcie powstaną :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama