Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Brzezinach wprowadza nowatorską metodę operacji

Joanna Barczykowska
W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową
W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową Grzegorz Gałasiński
Trzy miesiące rehabilitacji zamiast dziewięciu po zerwaniu więzadła w kolanie - tak krótka rekonwalescencja jest możliwa po operacji uszkodzonego więzadła metodą hybrydową. Problem w tym, że w łódzkich szpitalach nie robiło się dotąd takich operacji. Jako pierwszy w grafik zabiegów wpisał je szpital w Brzezinach. We wtorek na stole położy się pierwszy pacjent - policjant, który zmaga się z urazem kolana.

Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach - po krótkiej przerwie w lipcu - wznowił działalność. Szpital po wykupieniu przez prywatną spółkę rozstał się z dotychczasową firmą, która prowadziła oddział ortopedyczny. Stworzono oddział od nowa, wpisując go w strukturę szpitala. Zespół lekarzy stworzyli ortopedzi ze szpitala im. Sonnenberga w Łodzi, w którym od dawna zapowiadano likwidację oddziału ortopedycznego.

- Sprzęt, którym dysponujemy, jest nowy. Kilka tygodni temu szpital za ponad pół mln zł kupił wszystkie potrzebne narzędzia i urządzenia, m.in. nowoczesny artroskop - mówi Anna Janicka, wiceprezes zarządu szpitala. - Będzie on wykorzystywany m.in. do przeprowadzenia endoskopowych operacji odtworzenia zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie metodą hybrydową.

Pierwszy tego typu zabieg chirurdzy z Brzezin zrobią we wtorek, kolejne - wkrótce.

Czym różni się taki zabieg od klasycznych operacji?

- Żeby naprawić zerwane więzadło krzyżowe, zwykle odtwarza się je z pobranej od pacjenta tkanki: przeszczepia się do kolana fragment ścięgna mięśnia z uda. Problem w tym, że po takim zabiegu odtworzone więzadło zyskuje pełną sprawność dopiero po dziewięciu miesiącach. Dość długo trwa bowiem uzyskiwanie przez nie pełnej wytrzymałości, nie można go od razu obciążać intensywnymi ćwiczeniami, rehabilitacją - tłumaczy dr Grzegorz Sobieraj, ortopeda, który przeprowadzi operację. - Metoda hybrydowa polega na zastosowaniu połączenia własnej tkanki pacjenta ze sztucznym komponentem. Siatka poliestrowa wzmacnia więzadło i czyni je odpornym na uszkodzenia. Dzięki temu można szybciej rozpocząć rehabilitację i pacjent trzy razy szybciej wraca do normalnego życia.

Szpital w Brzezinach będzie wykonywał w roku kilka takich operacji na koszt NFZ - u pacjentów, u których zawiodły tradycyjne metody. Operację będzie można też zrobić komercyjnie. Kosztuje 13 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki