Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biała Fabryka w Łodzi [PERŁA REGIONU]

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Biała Fabryka Ludwika Geyera
Biała Fabryka Ludwika Geyera Krzysztof Szymczak
Uchodzi za jeden z najstarszych obiektów fabrycznych w historii włókienniczej Łodzi, a przy tym jeden z niewielu odznaczających się architektoniczną lekkością i cieszącą oko elegancją. Prawdziwa ozdoba ulicy Piotrkowskiej, zanurzona w historii Łodzi, a planami śmiało wybiegająca ku przyszłości. Biała Fabryka (bo o niej mowa), której budowa trwała od 1835 do 1839 roku (rozbudowywana do 1886 roku), wzniesiona została przez rodzinę saksońskiego imigranta Ludwika Geyera.

Geyer, jeden z pionierów łódzkiego przemysłu, już w początkach lat 40. XIX wieku mógł się poszczycić kierowaniem wzorcowej na skalę Królestwa Polskiego wielkiej przędzalni i tkalni mechanicznej wyposażonej w maszynę parową o mocy 60 KM, pierwszą taką w Łodzi.

Kryzys lat 50. i 60. XIX wieku, w tym konsekwencje wybuchu wojny secesyjnej na kontynencie europejskim, doprowadził do upadku imperium Geyera, który zmarł jako bankrut 21 października 1869 roku i pochowany został na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Czteroskrzydłowy klasycystyczny gmach Białej Fabryki, wyposażony w dwie wieże kurzowe oraz dwie wieże ciśnień, uchodzi za unikalny przykład architektury industrialnej. Nic dziwnego, że zdecydowano się wykorzystać je do celów kulturalnych.

W 1958 roku rozpoczęły się pierwsze prace remontowo-budowlane, które miały doprowadzić do przygotowania siedziby dla tworzącego się Muzeum Historii Włókiennictwa. Powstały przestrzenie ekspozycyjne, magazynowe, biurowe, przeformowano system wewnętrznej komunikacji. W latach 1972-1975 do celów muzeum przygotowano zachodnie skrzydło Białej Fabryki. W 1981 roku rozpoczęły się prace w Starej Kotłowni, w której pracowała wspomniana maszyna parowa.

W latach 2006-2008, dzięki środkom unijnym oraz wsparciu gminy Łódź, muzeum wzbogaciło się o Skansen Architektury Drewnianej. Powstał on w parku im. Władysława Reymonta położonym na tyłach Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Tak naprawdę pomysł jego utworzenia narodził się już na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w głowie ówczesnej dyrektor muzeum Krystyny Kondratiuk. Dziś znajdują się w nim budynki typowe dla zabudowy Łodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz początków wieku XX.

Dziś Biała Fabryka, czyli Centralne Muzeum Włókiennictwa to nie tylko "sztuka włókna". Od 2009 roku odbywa się tu wakacyjny cykl koncertów "Geyer Music Factory".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki