Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawną świetność odzyskuje zabytkowa, fabrykancka willa w centrum miasta. Trwają ostatnie prace. Co w niej będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
To już ostatnie prace przy rewitalizacja willi Fraenkla przy ul. Sienkiewicza 26 w centrum Łodzi.
To już ostatnie prace przy rewitalizacja willi Fraenkla przy ul. Sienkiewicza 26 w centrum Łodzi. Urząd Miasta Łodzi
Dobiega końca rewitalizacja zabytkowej willi Maurycego Fraenkla przy ul. Sienkiewicza 26 w centrum Łodzi, w której u schyłku PRL mieściło się kasyno milicyjne. Po gruntownym remoncie będą w niej biura i restauracja. Prace potrwają do końca tego roku i pochłoną ponad 6,2 mln zł.

Ta perełka architektury stoi między bankiem Santander a siedzibą Komendy Miejskiej Policji. Wnętrze willi wiele razy było przekształcane i przebudowywane, dlatego nie zachował się oryginalny wystrój z końca XIX wieku. Dla odmiany na zewnątrz rezydencja przetrwała w stanie niemal pierwotnym. Jak przebiegają prace remontowo-budowlane?

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: ostatnie prace w rezydencji

- Ostatnio wykonywano prace przy zabudowie poddasza. Ponadto układano płytki na ścianach, podłogach i na poddaszu. Zamontowano grzejniki. Układano instalacje elektryczne i telekomunikacyjne. W najbliższym czasie wykonawca planuje prace przy zagospodarowaniu terenu wokół budynku, czyli układanie kostki granitowej i elementów małej architektury. Pracowników zobaczymy też we wnętrzach zabytku przy montażu stolarki drzwiowej oraz przy robotach wykończeniowych ścian i sufitów. Zostaną zamontowane balustrady zewnętrzne i wewnętrzne - mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Willa powstała w latach 1882 – 1883 przy ulicy, która trzy razy zmieniała swoją nazwę. Najpierw była to ul. Dzika, potem ul. Mikołajewska – nazwana tak na cześć cara Mikołaja II, a na końcu jej patronem został autor „Ogniem i mieczem”. W momencie powstania rezydencji w głębi posesji znajdowały się magazyny.

Zobacz jak efektownie odnowiono rezydencję architekta Hilarego Majewskiego - też perełkę architektury

Rewitalizacja Łodzi: od baroku do renesansu

Fundatorem rezydencji był znany żydowski przedsiębiorca Maurycy Fraenkel. Pod projektem willi podpisał się słynny architekt Hilary Majewski, ale wcale to nie oznacza, że był on autorem projektu. Po prostu był on wtedy architektem miejskim i z racji tych obowiązków podpisywał różne projekty.

Powstał murowany, parterowy i podpiwniczony budynek z wysokim mieszkalnym poddaszem utrzymany w stylu eklektycznym z akcentami baroku i renesansu. Wyróżnikiem willi stał się skromny ryzalit zwieńczony charakterystyczną wieżyczką. Wzrok przyciągają też inne ozdoby - bonie i gzymsy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki