Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekipa remontowa Eugeniusza Cichalewskiego w sieradzkim klasztorze ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Fot. Dariusz Piekarczyk
W krużgankach podominikańskiego klasztoru sióstr urszulanek trwają intensywne prace konserwacyjne, prowadzone przez firmę zduńskowolanina Eugeniusza Cichalewskiego, która specjalizuje się w renowacji obiektów sakralnych. Dodajmy, że pracuje w zawodzie, który jak podkreśla jest jego pasją, od ponad 60 lat. Przejął pałeczkę po ojcu.

- Nasza praca w krużgankach polega między innymi na konserwacji ścian - mówi Eugeniusz Cichalewski.- Skuwamy więc zniszczone tynki, a następnie gruntujemy ściany. Następnie pokrywamy je specjalną krzemianową farbą. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest niezwykle trwała. Po jej zastosowaniu ściany po prostu oddychają. Odnowimy całe krużganki, także przed nami jeszcze dużo pracy. Jeśli chodzi o klasztorną świątynię, tam nie przewidujemy żadnych większych prac, ewentualnie jakieś uzupełnienie braków, bo dodam, że już kilka lat temu pracowałem tutaj.

- Zgodnie z pozwoleniem Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podejmowanie innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, Zgromadzenie Sióstr Urszulanek przeprowadza prace konserwatorskie w krużgankach sieradzkiego klasztoru - mówi siostra Alina Kulik. - Prace polegają na oczyszczeniu, wykonaniu lokalnych napraw tynków oraz malowaniu ścian i sklepień krużganków. Prace zostaną sfinansowane z dotacji otrzymanej od Urzędu Miasta Sieradza oraz ze środków własnych naszego zgromadzenia.

Dodajmy, że krużganki w podominikańskim klasztorze, są wyjątkowe. Można tu podziwiać freski z XVI i XVII wieku. Przedstawiają one sceny biblijne. Co ciekawe namalowane zostały na freskach gotyckich. Obecny zespół klasztorny powstał na początku wieku XIV, a dominikanów sprowadził do Sieradza w roku 1260 Kazimierz, syn Konrada Mazowieckiego. W skład zespołu klasztornego wchodzi kościół pod wezw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. To pierwsza na ziemiach polskich świątynia zbudowana pod tym właśnie wezwaniem. W tejże świątyni dokonano elekcji Jadwigi, późniejszej świętej, na króla Polski. Było to 28 marca 1383 roku. Z kolei dominikanie byli tu do drugiej połowy XIX wieku. W roku 1864 władze rosyjskie dokonały kasaty klasztoru. Ostatni zakonnik, ojciec Zefiryn Kołomiński, zmarł w roku 1866 i spoczywa na Starym Cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu. Wcześniej, bo w roku 1864.
Obecnie w sieradzkiej wspólnocie, na czele której stoi siostra Anna Papierz, jest 25 sióstr. Niebawem jedna z nich siostra Małgorzata Serafinko, która uczyła lekcji religii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego, pożegna się z Sieradzem. Jej kolejną placówką będzie Lublin.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki