Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowano ołtarze w łódzkiej parafii św. Anny. Jak teraz wyglądają?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Wyremontowane ołtarze prezentują się okazale
Wyremontowane ołtarze prezentują się okazale materiały prasowe
Zakończył się remont dwóch ołtarzy bocznych kościoła św. Anny w Łodzi. Ich uroczystego odsłonięcia dokonali arcybiskup senior Władysław Ziółek oraz ksiądz Piotr Turek, proboszcz parafii. Ołtarze mogły zostać wyremontowane dzięki Joannie Skrzydlewskiej, wiceprezydent Łodzi i rodzinie Skrzydlewskich, którzy w całości remont sfinansowali.

Sukienka jak z Jasnej Góry

Ołtarze ostatni raz były remontowane 40 lat temu. Stało się to dzięki ówczesnemu proboszczowi łódzkiej parafii św. Anny ks. Tadeuszowi Grzegołowskiemu. W wyremontowanym teraz prawym bocznym ołtarzu mieści się obraz Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, który został namalowany w 1907 r. na Jasnej Górze przez brata ówczesnego przeora klasztoru. Sukienka Matki Bożej jest odnowiona na wzór tej z Jasnej Góry. Obraz znajdujący się w kościele św. Anny pierwotnie był zasłonięty obrazem św. Antoniego z Padwy, którego wielką czcicielką była Helena Skrzydlewska, założycielka firmy H.SKRZYDLEWSKA. W późniejszym czasie parafianie czcili znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Bożej, a obraz św. Antoniego z Padwy był schowany. Obecnie po renowacji i za zgodą konserwatora został oprawiony i umieszczony na ścianie świątyni.

Św. Józef

W lewym bocznym ołtarzu znajduje się odrestaurowany obraz św. Józefa. Za nim umieszczona jest płaskorzeźba drewniana obrazująca moment Przemienienia Pańskiego. Cztery figury drewniane w obu ołtarzach bocznych zostały całkowicie odnowione.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu końcowego remontu – mówi ks. Piotr Turek, wieloletni proboszcz parafii św. Anny w Łodzi- Obecny wygląd obu ołtarzy to efekt wielomiesięcznej pracy wybitnych specjalistów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ołtarze zostały odnowione. Szczególnie Joannie Skrzydlewskiej, wiceprezydent Łodzi i całej rodzinie Skrzydlewskich, która sfinansowała prace remontowe.

Zbliża się jubileusz

W przyszłym roku kościół św. Anny będzie obchodził 120. rocznicę budowy. Z tej okazji warto pamiętać, że kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił 24 maja 1904 roku arcybiskup Wincenty Teofil Chościak Popiel. Plany i kosztorys sporządził Paweł Rubensahm, a budowa kościoła mogła ruszyć, dzięki Józefowi Meissnerowi, właścicielowi młyna parowego i cegielni, który ofiarował plac pod budowę kościoła, a także cegły i wapno. Z kolei Edward i Matylda Herbstowie ofiarowali na budowę kościoła 20 tys. rubli. Pokryli też koszty budowy wieży, 3 dzwonów, zegara wieżowego, schodów na chór oraz posadzki mozaikowej w kościele. Budowę zakończono w 1905 roku, a kościół został poświęcony 10 grudnia 1905 roku przez księdza Karola Szmidla, natomiast parafię św. Anny erygował 29 grudnia 1909 roku arcybiskup Wincenty Teofil Chościak Popiel.

Od lat wspieramy kościół św. Anny. Można powiedzieć, że jest to nasza firmowa parafia, bo właśnie tutaj mieści się siedziba naszej firmy, więc tym chętniej tego wsparcia udzielamy – zaznacza Witold Skrzydlewski, prezes i współwłaściciel firmy H.SKRZYDLEWSKA. [- Dodam, że remont dwóch bocznych ołtarzy to dopiero połowa efektu. Został jeszcze remont ołtarza głównego, przy którym też pomożemy

.
Ołtarze kościoła św. Anny to zasługa księdza Wacława Wyrzykowskiego, pierwszego proboszcza, który z pomocą wiernych wyposażył kościół w trzy ołtarze – główny i 2 boczne z drewna dębowego. W ołtarzu głównym jest umieszczona naturalnej wielkości figura Pana Jezusa z otwartym sercem, wyrzeźbiona w drewnie, a wykonana przez Wincentego Bogaczyka. Figurę zasłania obraz przedstawiający św. Annę, namalowany przez Kazimierza Alchimowicza.

Kościół św. Anny

Kościół w stylu neoromańskim, jednonawowy o powierzchni 640 m2, zbudowany z cegły prasówki. Nawa zakończona pięciobocznym prezbiterium, do którego obecnie przylegają dwie zakrystie z chórami nad nimi. Główne wejście z przedsionkiem od strony zachodniej i dwa wejścia boczne z mniejszymi przedsionkami – od strony południowej i północnej, wieża o wysokości 26 m pokryta blachą miedzianą. Położony jest przy al. Śmigłego-Rydza 24/26 w Łodzi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki