Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EkSoc StartUP! Trzecia edycja wyjątkowego konkursu dla studentów. Do 31.01 zgłoś pomysł na biznes-zyskaj wsparcie ekspertów i wysoką nagrodę

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dr hab. Tomasz Dorożyński, prof. UŁ
Dr hab. Tomasz Dorożyński, prof. UŁ Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Z dr. hab. Tomaszem Dorożyńskim, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, organizatorem konkursu EkSoc StartUP! z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, rozmawia Maciej Kałach.

Maciej Kałach: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ rozpoczyna nową edycję konkursu EkSoc StartUP!. Już po raz trzeci pomagacie wystartować studentom z pomysłem na biznes. Dla kogo to propozycja? Dlaczego warto się zgłaszać?

Dr hab. Tomasz Dorożyński, prof. UŁ: Nasz wydział jest pomysłodawcą konkursu, ale współpracuje też z nami Rada Biznesu, działająca przy EkSocu. Informacje na jej temat można znaleźć na stronie internetowej Rady. Składa się ona z praktyków przedsiębiorczości: menedżerów w międzynarodowych korporacjach, przedstawicieli firm rodzinnych, samorządów czy organizacji wspierających biznes. Zaangażowanie Rady sprawia, że nasz konkurs wyróżnia się spośród innych inicjatyw tego typu. Właśnie z Rady Biznesu wywodzą się partnerzy konkursu, którzy obejmą jego finalistów indywidualną, kilkumiesięczną opieką merytoryczną – aż do prezentacji dopracowanego pomysłu przed jurorami podczas Gali Finałowej EkSoc StartUP!. Finalistów czekają także warsztaty i szkolenia biznesowe. Ich uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wprowadzić swój pomysł na rynek, w tym skąd pozyskać źródła finansowania. Kolejnym wyróżnikiem EkSoc StartUP! jest ściśle określona grupa uczestników konkursu: czekamy na zgłoszenia, indywidualne lub od maksymalnie 5-osobowych grup, studentów lub doktorantów wszystkich uczelni z województwa łódzkiego, w tym zachęcamy do tworzenia zespołów międzykierunkowych, międzywydziałowych czy międzyuczelnianych. W dotychczasowych edycjach mieliśmy połowę zgłoszeń od zespołów, a połowę pomysłów proponowali studenci działający samodzielnie.

W jaki sposób zbieracie zgłoszenia?

Założeniem konkursu jest minimum formalności. Student lub zespół studencki powinien jedynie wypełnić prosty formularz dostępny na stronie internetowej konkursu lub na jego profilu facebookowym.

Poza danymi osobowymi należy opisać zgłaszany pomysł na biznes w maksymalnie 500 słowach. Należy to zrobić do 31 stycznia. Po tym terminie grupa ekspertów wyłoni 10 zgłoszeń, które przejdą do finału.

Jak zmieniają się pomysły z formularza, które przechodzą do finału, podczas szkoleń oraz pracy z ekspertami?

Część uczestników zgłasza inicjatywy niezwykle dopracowane, którym wystarczą szlify przed Galą Finałową, ale są też ciekawe pomysły w bardzo wstępnej fazie, wymagające jeszcze sporo pracy pod okiem specjalistów. Generalnie, na podstawie poprzednich dwóch edycji mogę powiedzieć, że główna idea ze zgłoszenia pozostaje raczej niezmieniona. Za to bardzo częste jest korygowanie założeń pomysłu do warunków rynkowych – np. budżetu przedsięwzięcia. Dlatego tak ważny jest dobór mentorów dla finalistów: zawsze chcemy, aby wiedza przydzielanego opiekuna była jak najbliższa realiom rynkowym, w których dany startup ma ruszyć.

Jaki pomysł wygrał EkSoc StartUP! w poprzedniej edycji?

Główną nagrodę – 25 tys. zł – zdobył zespół, który zgłosił projekt o nazwie Inteligentne ule, czyli aplikację i oprogramowanie przeznaczone dla hodowców pszczół. M.in. pomaga ona wykrywać nieprawidłowości w rojach i sprawnie reagować na choroby tych owadów. Jako wydział, cieszyliśmy się, że wygrał ten projekt, ponieważ na co dzień promujemy postawy proekologiczne. Wyróżniliśmy także – nagrodą w wysokości 5 tys. zł – projekt Affido.me, łączący przyszłych opiekunów zwierząt ze schroniskami. Obecnie mogę powiedzieć, że nagroda główna w trzeciej edycji będzie przynajmniej tak samo wysoka jak w drugiej.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki