Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminny Program Rewitalizacji. Pomysły można zgłaszać do połowy kwietnia

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Do 17 kwietnia łodzianie mogą zgłaszać pomysły do Gminnego Programu Rewitalizacji. Mogą one dotyczyć zarówno inwestycji jak i działań społecznych.

Do Gminnego Programu Rewitalizacji na pewno trafi część wniosków zgłoszonych do ostatniego konkursu, ogłoszonego przez Biuro ds. Rewitalizacji. Wpłynęło ich ponad 300, z tego 90 złożyły wspólnoty mieszkaniowe, które chcą remontować swoje kamienice.

- Zapraszamy mieszkańców, by zgłaszali swoje pomysły na to, jak należy prowadzić rewitalizację. Gminny Program Rewitalizacji będzie głównym dokumentem, na podstawie którego będziemy prowadzili cały ten proces. A ważną częścią GPR będzie lista kluczowych przedsięwzięć , które będziemy realizować - tłumaczy Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji. - Zgłaszane pomysły powinny odpowiadać na potrzeby, które zdiagnozowano w centrum miasta. Mogą to być zarówno remonty czy zagospodarowanie przestrzeni publicznej, jak i rozwiązywanie problemów społecznych. Można mieć pomysł jak rozwiązać problem spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież w centrum miasta albo jak zaktywizować seniorów czy zwiększyć dostęp osób starszych i niezamożnych do dóbr kultury.

Czytaj:Początek prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji

Pomysły, które przejdą weryfikację i zostaną wpisane do GPR mogą liczyć na dofinansowanie unijne albo miejskie.

- Oczywiście zakładamy, że część pomysłów będzie uwzględniała wkład własny bądź sponsorów - zaznacza Obijalski.

Niestety, osoby, które zgłaszały pomysły do marcowego konkursu, muszą je jeszcze raz przedstawić. Tym razem na innym formularzu.

- Obecny formularz jest nieco inny i zawiera informacje, które musimy umieścić w GPR. Osoby wypełniające ten formularz wyrażają zgodę, by zgłoszone przez nie przedsięwzięcia było zawarte w GPR - tłumaczy Ewa Grabarczyk z oddziału ds. działań społeczno-gospodarczych Biura ds. Rewitalizacji. - Wysłaliśmy już maile do osób, które wcześniej zgłosiły wstępne pomysły. Poprosiliśmy, by wypełniły nowy formularz. Ci, którzy nie otrzymali od nas wiadomości, mogą wejść na stronę UMŁ i w zakładce "rewitalizacja obszarowa" pobrać odpowiedni formularz. Znajdują się tam również informacje, jak go wypełnić.

Pomysły na rewitalizację można skonsultować z pracownikami Biura ds. Rewitalizacji. W marcowym konkursie zgłoszono sporo ciekawych inicjatyw.

- Urząd marszałkowski przedstawił pomysły, jak zagospodarować budynki po kinach Bałtyk, Przedwiośnie czy Tatry. Z kolei prywatni przedsiębiorcy, którzy kupili fabrykę, chcą ją wyremontować i przeznaczyć na funkcje społeczne, jak akademia przedsiębiorczości albo aktywizacji zawodowej. Pomysł na zagospodarowanie terenu zgłosił też właściciel działki na rogu ulic Zielonej i Narutowicza, który chce stworzyć międzynarodową szkołę - mówi Ewa Grabarczyk.

- Z kolei Uniwersytet Medyczny chce utworzyć społeczną przychodnię - dodaje Obijalski.

Konsultacje GPR rozpoczną się w maju.

- Konsultowana też będzie lista zgłoszonych przedsięwzięć. Będzie można zgłaszać do nich uwagi albo zgłosić nowe pomysły - tłumaczy Obijalski.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 28 marca-3 kwietnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki