Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joanna Kopcińska do Ewy Kopacz: Należy za wszelką cenę przywrócić plany realizacji KDP przez Łódź!

mbr
Joanna Kopcińska: Dzisiaj w Łodzi można stworzyć wiele programów społecznych, które mogłyby wykorzystać potencjał przyszłych zrewitalizowanych fabryk, przemysłu mody, który odradza się coraz dynamiczniej oraz innowacyjnych centrów badawczych ukierunkowanych na nanotechnologię i nowe materiały używane w przemyśle włókienniczym
Joanna Kopcińska: Dzisiaj w Łodzi można stworzyć wiele programów społecznych, które mogłyby wykorzystać potencjał przyszłych zrewitalizowanych fabryk, przemysłu mody, który odradza się coraz dynamiczniej oraz innowacyjnych centrów badawczych ukierunkowanych na nanotechnologię i nowe materiały używane w przemyśle włókienniczym Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego
Joanna Kopcińska, kandydatka na prezydenta Łodzi popierana przez PiS napisała list do premier Ewy Kopacz. Chce, żeby szefowa rządu wsparła łódzki samorząd w tym, co dla Łodzi jest najważniejsze.

- Zapytałam premier Ewę Kopacz, jakie są zamierzenia rządu w sprawie kolei dużych prędkości - wylicza Joanna Kopcińska. - Pragnę dowiedzieć się również, jakie są decyzje dotyczące budowy tunelu średnicowego między Łodzią Fabryczna i Łodzią Kaliską. Chcę też dowiedzieć się, kiedy powstanie ring autostradowy wokół Łodzi, a także potwierdzić informację o przekazaniu Łodzi pieniędzy na rewitalizację i budowę mieszkań socjalnych.

Ewa Kopacz zwróciła się z apelem o harmonijną pracę ponad podziałami. Dlatego postanowiłam z tego skorzystać i napisać list.

Poniżej pełna treść listu Joanny Kopcińskiej do premier Kopacz:

Szanowna Pani Premier,
z ogromną radością i wiarą przyjęłam Pani deklarację, dotyczącą chęci zakończenia sporów w życiu publicznym i skoncentrowania na realnej pracy na rzecz każdej Polki i każdego Polaka. W związku ze złożoną deklaracją chciałabym zwrócić się do Pani z prośbą i apelem, aby Łódź – miasto w centrum Polski i z dużymi aspiracjami – zostało wsparte przez Rząd po to, by każdy Łodzianin mógł godnie żyć i pracować.
Chcę zaapelować o niezwłoczne, a zarazem jednoznaczne sprecyzowanie stanowiska Pani i Rządu w kwestii budowy Kolei Dużych Prędkości. Wycofanie się z zaawansowanych planów strategicznych budowy KDP na terenie kraju w 2012 r. przyniosło niepowetowane straty dla koncepcji budowy Nowego Centrum Łodzi. Brak potoków pasażerskich i wybudowanie dworca zaprojektowanego na potrzeby obsługi KDP to dziś synonim niegospodarnej i przeszacowanej inwestycji. Należy za wszelką cenę przywrócić realizacji KDP przez Łódź! W przeciwnym razie Rząd Polski zepchnie nasze miasto i Łodzian do nierównej i z góry przegranej walki z Warszawą o dynamiczny rozwój.
Ponadto należy bezwzględnie zadecydować o budowie tunelu średnicowego pod Łodzią, po to, by powstający Dworzec Łódź Fabryczna uzyskał bezpośrednie połączenie z Dworcem Łódź Kaliska i nie pozostał tylko podziemną stacją czołową. Jeżeli tunel nie zostanie wydrążony, miasto zostanie pozbawione możliwości rozwoju, a idea Nowego Centrum Łodzi upadnie tak szybko, jak się zrodziła.
Musimy pamiętać także o konieczności zakończenia budowy autostradowego ringu wokół Łodzi oraz jego prawidłowym skomunikowaniu z drogami lokalnymi. Przecież to właśnie centralne położenie Łodzi na mapie Polski jest jednym z jej strategicznych atutów rozwojowych.
Kolejnym bardzo istotnym problemem rozwojowym miasta jest jego zaniedbana postindustrialna tkanka urbanistyczna. Miasto musi przejść kosztowną rewitalizacyjną metamorfozę, polegającą na głębokiej przemianie i nowym zagospodarowaniu całych kwartałów i dzielnic. Wsparcie rządowe tego procesu może również obejmować pomoc przy budowie mieszkań socjalnych i sfinansowaniu programów wspierających skrzywdzonych przez transformację ustrojową najbiedniejszych mieszkańców miasta.
Na koniec pragnę zauważyć, że moje miasto – Łódź – zostało pozostawione przez Rząd Polski bez żadnego programu restrukturyzacyjnego po upadku sektora włókienniczego. Transformacja systemowa zniszczyła przemysł lekki, ale miasto nadal posiada duszę kryjącą się w starych fabrykach i związaną z historycznymi nazwiskami fabrykantów.
Dzisiaj w Łodzi można stworzyć wiele programów społecznych, które mogłyby wykorzystać potencjał przyszłych zrewitalizowanych fabryk, przemysłu mody, który odradza się coraz dynamiczniej oraz innowacyjnych centrów badawczych ukierunkowanych na nanotechnologię i nowe materiały używane w przemyśle włókienniczym. Ponadto miasto ma ogromny potencjał do tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości w starych zrewitalizowanych fabrykach.
Dlatego mimo odmienności poglądów, chcę zaapelować do Pani Premier o to, aby wesprzeć Łódź i wspólnie, razem ze wszystkimi siłami politycznymi zainicjować program rządowo-samorządowy pomocy dla Łodzi, który pozwoli na realną zmianę jej oblicza i tchnie w miasto optymizm, a w Łodzian nadzieję na lepszą przyszłość.
Z wyrazami szacunku,
Joanna Kopcińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki