Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego. Inez Knyziak nominowana do nagrody

Paweł Patora
Inez Knyziak ma w planach aplikację adwokacką
Inez Knyziak ma w planach aplikację adwokacką archiwum prywatne
"Cywilnoprawne aspekty transseksualizmu" - to temat pracy magisterskiej napisanej przez Inez Knyziak - jednej z pięciu nominowanych do nagrody im. prof. Jana kodrębskiego.

Prof. Paweł Księżak z Katedry Prawa Cywilnego UŁ, promotor pracy Inez Knyziak twierdzi, że autorka poddała gruntownej analizie polskie przepisy prawne dotyczące osób transseksualnych, porównała te przepisy z uregulowaniami w innych krajach, omówiła projekty ustaw przygotowane w Polsce i przeanalizowała orzecznictwo sądów powszechnych.

Jak podkreśla prof. Księżak, autorka wskazała na poważne problemy prawne wiążące się w naszym kraju ze zmianą płci, z ochroną dóbr osobistych osób transseksualnych, takich jak prawo do prywatności i ochrony danych osobowych, a także z prawnymi uwarunkowaniami relacji rodzinnych transseksualistów, np. kwestią związków małżeńskich osób chcących zmienić płeć.

Mgr Inez Knyziak, autorka pracy podkreśla, iż procedura prawna dotycząca zmiany płci jest niespójna.

- Z jednej strony mówi się, że chronimy dobro osobiste, jakim jest poczucie przynależności do danej płci - zauważa Inez Knyziak - a z drugiej do prawnego uznania zmiany płci wymagana jest korekta chirurgiczna. Tymczasem klinika nie przeprowadzi stosownego zabiegu bez orzeczenia sądowego o zmianie płci. Teoretycznie jest to więc sytuacja bez wyjścia dla osób chcących zmienić płeć. W praktyce sądy czasem idą na ustępstwa, lekarze zaś nie, gdyż obawiają się odpowiedzialności.

ZOBACZ TEŻ: Pięć prac nominowanych do nagrody im. prof. Jana Kodrębskiego

Kolejnym problemem jest to, że ukształtowana w praktyce sądowej procedura zmiany płci odbywa się w trybie procesowym, a w takim procesie pozwanymi są rodzice osoby chcącej zmienić płeć. To dlatego, że - jak mówi mgr Knyziak - nie było kogo pozwać. Autorka pracy zaproponowała więc, aby prawna zmiana płci była przeprowadzana w trybie nieprocesowym, co uprościłoby procedurę. Autorka dowiodła też, że taka prawna korekta płci powinna mieć skutek wsteczny.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki