Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koty na Kocim Szlaku. Na Księżym Młynie w Łodzi pojawią się rzeźby kotów. To projekt z budżetu obywatelskiego

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na Kocim Szlaku i Księżym Młynie pojawią się naturalnej wielkości rzeźby kotów. To będzie atrakcja dla dzieci i dorosłych.CZYTAJ DALEJ>>>.
Na Kocim Szlaku i Księżym Młynie pojawią się naturalnej wielkości rzeźby kotów. To będzie atrakcja dla dzieci i dorosłych.CZYTAJ DALEJ>>>. Krzysztof Szymczak
Na Kocim Szlaku i Księżym Młynie pojawią się naturalnej wielkości rzeźby kotów. To będzie atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Urząd Miasta Łodzi ogłosił konkurs na wykonanie rzeźb siedmiu kotów, które do końca roku mają stanąć w rejonie tzw. Kociego Szlaku – ścieżki biegnącej wzdłuż zabytkowego osiedla Księży Młyn w Łodzi.

To projekt z budżetu obywatelskiego złożony jeszcze w 2020 roku, którego realizacja się opóźniła. Na Księżym Młynie pojawi się siedem zwierząt nawiązujących do historii tego miejsca. Na terenie rozebranej bocznicy pojawi się Kot Kolejowy w czapce dróżnika lub z lizakiem, przy dawnej szkole – Kot Szkolny z tornistrem lub książką, a koło dawnych sklepów polujący na myszy Kot Konsumowy. Będzie też pijący wodę Kot przy Pompie, rodzina Kotów Familijnych, Kot Komórkowy oraz [b]Kot Stróżujący.

Koty mają być odlane z brązu i naturalnych rozmiarów. Sugerowana przez miasto wysokość kotów wraz z ich atrybutami to 20-40 cm, długość 20-50 cm. Koszt stworzenia i montażu rzeźb nie może przekroczyć 85,5 tys. zł. Artyści mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie do jutra do godz. 15, będą mieć miesiąc na wykonanie projektów. Rzeźby wybrane będą do 17 sierpnia, a na Kocim Szlaku staną do 15 grudnia. Organizatorzy konkursu przypominają startującym, że miejsce jest prestiżowe.

„Wykonawca powinien mieć świadomość odpowiedzialności jaką ponosi” – apelują.

Pomysł umieszczenia na Księżym Młynie kolejnej atrakcji już podoba się łódzkim przewodnikom. Zdaniem przewodniczki Elżbiety Pędziwiatr pomysł z kotami jest świetny.

- We Wrocławiu krasnale oglądają zarówno dzieci jak i dorośli. W Łodzi też będzie podobnie – zapewnia.

Zauważa, że osobom, które nie zwiedzają miasta z przewodnikiem koty pomogą zrozumieć, skąd wzięła się nazwa uliczki.

- Dawniej wszystkie koty z Księżego Młyna maszerowały tamtędy stadnie na tyły konsumów, przy których zbierały się gryzonie. Były tam też działki, co razem dawało wspaniałe miejsce do polowań – mówi Pędziwiatr.

Przewodniczka ma nadzieję, że z czasem łódzkich kotów będzie więcej. Podobna atrakcja, czyli szlak bajkowej Łodzi cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wydano już 1,5 tys. sztuk odznaki turystycznej PTTK Łódź Bajkowa.

- Początkowo przeznaczona była dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat, ale pod presją dorosłych trzeba było zmienić regulamin. Teraz odznaka dostępna jest bez limitu wieku – mówi Elżbieta Pędziwiatr.

Także szlak bajkowy może się powiększyć. Do budżetu obywatelskiego trafił projekt ustawienia na szlaku rodziny Muminków.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki