Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta przy Ogrodowej

Monika Pawlak
Wapienny pomnik Teofili Suwalskiej w części katolickiej jest jednym z odnowionych w tym roku
Wapienny pomnik Teofili Suwalskiej w części katolickiej jest jednym z odnowionych w tym roku fot. Paweł Nowak
Tradycyjna kwesta na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej będzie w tym roku trwała trzy dni. Zaczną ją 31 października uczniowie łódzkich szkół, a zakończą 2 listopada przewodnicy po Łodzi i miłośnicy zabytków. Jak co roku, 1 listopada, w zbiórce wezmą udział dziennikarze naszej redakcji.

- Rozesłaliśmy zaproszenia do szkół, cały czas przyjmujemy zgłoszenia chętnych. W niedzielę wesprą nas także harcerze, którzy co roku angażują się w naszą akcję - mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. - Dziękujemy łodzianom za dotychczasową hojność i nadal prosimy o wsparcie. Bez mieszkańców nie udałoby się uratować tych pięknych zabytków.

W piątek i niedzielę zbiórka będzie trwała w godz. 10-15, a 1 listopada w godz. 9-19. Kwestujących będzie można spotkać w alejkach wszystkich trzech części nekropolii. Dziennikarze "Polski Dziennika Łódzkiego" tradycyjnie już będą czekać z puszkami w części katolickiej cmentarza.

- Zapraszam na spacer na Stary Cmentarz, odnowione pomniki z ubiegłorocznej zbiórki są oznaczone, łodzianie mogą więc sprawdzić, jak wydajemy pieniądze - mówi Cezary Pawlak.

A w tym roku konserwatorzy mieli co robić, bo uratowali aż 15 pomników i pól grobowych. Było to możliwe nie tylko dzięki kweście, podczas której zebraliśmy 73 tys. zł. TOnSC dostało też 120 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury, ale musiało dołożyć 10-procentowy wkład własny.

W części katolickiej odnowiono pomniki: Teofili Suwalskiej, wykonany z piaskowca około 1912 r. z efektownym krzyżem i kotwicą u jego podstawy; ziemiańskiej rodziny łódzkich patriotów Teofila Tomasza Pobóg-Pągowskiego i jego żony Balbiny, pochodzący z 1899 r.; niewielki pomnik Heleny Gmurkowskiej z początków XX wieku, wyróżnia go kamienny postument z fotografią zmarłej dziewczynki, zwieńczony żelaznym krzyżem oplecionym gałązką dzikiej róży. Z kolei pomnik Marii Pogorzelskiej z 1936 r. wybrano do konserwacji ze względu na autora. Wykonał go znany łódzki artysta Wacław Konopka, jego grób też jest w części katolickiej. Konopka wykonał na tym cmentarzu wiele efektownych pomników, a w tym roku przypada 70. rocznica śmierci artysty. Z ministerialnej dotacji odnowiono w części katolickiej dwa nagrobki wapienne: rodziny Kozłowskich i Wiktora Janouszka, ale to nie koniec. Pomnik Eleonory Sierpińskiej odnowili, w ramach pracy dyplomowej, studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracowali pod nadzorem konserwatorów. Tadeusz Anyszewski, właściciel zakładu kamieniarskiego, bezpłatnie uratował walący się granitowy pomnik sióstr Rajskich z początku XX wieku.

W części ewangelickiej dzięki pieniądzom z ministerstwa i kwesty uratowano pomniki Ernsta Ehrentrauta z 1876 r., który jest jednym z najstarszych zachowanych pomników neogotyckich; Gustawa Eichlera z 1910 r. z ciekawą złamaną kolumną z wieńcem liści laurowych i Hugona Fostera z lat 20. XX wieku, wykonany z drobnoziarnistego lastrika, imitującego piaskowiec. To jeden z najstarszych pomników z tego materiału. Odnowiono także efektowne, metalowe ogrodzenia przy grobach Teodora Steigerta i Paula Schuldego. Kolejne ogrodzenie wokół grobowca rodziny Zappów bezpłatnie odnowił Jan Merc, właściciel łódzkiej pracowni kowalstwa artystycznego.

W części prawosławnej, najmniejszej na zabytkowej nekropolii, konserwatorzy dokończyli prace przy pomniku Siergieja Wnukowa z początku XX w. Wyróżnia go prawosławny krzyż, a jest on przykładem charakterystycznych pomników grobowych z przełomu minionych wieków.
Wszystkie odnowione pomniki będzie można oglądać także w specjalnym folderze, który rozdamy łodzianom podczas tegorocznej kwesty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki