Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laboratorium Sanepidu w Łodzi do likwidacji?

Joanna Barczykowska
Laboratorium Sanepidu w Łodzi zostanie zlikwidowane?
Laboratorium Sanepidu w Łodzi zostanie zlikwidowane? Artur Kostkowski
Laboratorium w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi może zostać zlikwidowane. Takie plany ma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Z mapy województwa mają zniknąć 3 z 7 laboratoriów, między innymi to zlokalizowane w Łodzi. Rozwiązanie takie ma przynieść wymierne oszczędności, jednak dla mieszkańców może to oznaczać duże problemy. W laboratorium przy ul. Przybyszewskiego wykonywano do tej pory kilkanaście tysięcy badań rocznie.

- Wiele chorób udało nam się wyeliminować, dzięki temu, że miasta wyposażono w dobrą kanalizację i czystą wodę. Aglomeracji tak dużej jak Łódź, potrzebne jest laboratorium, w którym na bieżąco badana jest czystość wody pitnej, kąpielisk, basenów. To niezbędne dla naszego życia i zdrowia i nie wyobrażam sobie, żeby tego laboratorium nie było - mówi Maciej Prochowski, dyrektor wydziału zdrowia UMŁ.

Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, któremu podlega służba zdrowia, wysłał do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi bardzo negatywną opinię dotyczącą planów likwidacji placówki. Brak laboratoriów w PSSE dla mieszkańców może oznaczać dłuższe oczekiwanie na wyniki i większe kolejki.

- W naszej stacji badania robimy masowo. Pracujemy w weekendy, a nawet święta. Każdego tygodnia podejmujemy kilka interwencji, dotyczących obecności bakterii w wodzie pitnej. Po każdej awarii wodociągów sprawdzamy, czy woda nadaje się już do picia. Badamy wodę w kąpieliskach, żeby mieszkańcy nie nabawili się np. gronkowca - wymienia Urszula Jędrzejczyk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi.

W laboratoriach przy ul. Przybyszewskiego bada się także próbki kału kelnerek, hotelarzy, kucharzy, lekarzy i pielęgniarek. PSSE jako jedyna w Polsce ma też akredytację na wykonywanie badań sanitarnych placówek medycznych. To dzięki nim wykryto bakterie w szpitalu im. Madurowicza.

Plany Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego związane są z programem oszczędnościowym. Laboratorium przy ul. Przybyszewskiego nie przynosiło jednak strat. Oprócz obowiązkowych badań, robiono także badania komercyjne dla zewnętrznych firm, zlokalizowanych w Łodzi. W zeszłym roku laboratorium zarobiło ponad 900 tys. zł. Jeśli laboratorium zostanie zamknięte te pieniądze pójdą do prywatnych placówek, gdzie wykonuje się podobne badania.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki