Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Kopernika uratowali nogę choremu na raka wykonując resekcję kości i dwóch stawów. To pierwsza taka operacja w regionie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dr Marcin Kubiak był jednym z lekarzy przeprowadzających operację
Dr Marcin Kubiak był jednym z lekarzy przeprowadzających operację materiały prasowe
Lekarze ze szpitala Kopernika uratowali chorego na nowotwór pacjenta przed amputacją nogi. Zastąpili protezami chorą kość udową z dwoma stawami. To pierwsza taka operacja w regionie łódzkim.

62-letni mężczyzna z Łodzi miał nowotwór pęcherza z przerzutami. Zmiany nowotworowe w kilku miejscach kości udowej sprawiły, że mężczyzna nie mógł chodzić, groziła mu nawet amputacja nogi. To zaś bardzo zmniejszało jego szanse na przeżycie.

- Pacjenci mobilni mają większą szansę na przeżycie niż ci, którzy leżą w łóżku i narażeni są na różne powikłania – mówi dr Michał Karpiński, chirurg szpitala im. Kopernika w Łodzi.

Dlatego lekarze ze szpitala im. Kopernika w Łodzi postanowili temu zaradzić. Dr Karpiński wraz dr Marcinem Kubiakiem zdecydowali się na zaawansowaną operację. Dokonali resekcji, czyli usunięcia kości udowej wraz ze stawem biodrowym i kolanem i zastąpili je protezami. Biodro i kolano wymagało usunięcia wraz z kością, bo nowotwór pojawił się bardzo blisko nich.

Operacja się udała. W trzeciej dobie po zabiegu pacjent stanął na nogi, obecnie już samodzielnie się porusza. Według wiedzy lekarzy z Kopernika jest to pierwsza taka operacja w województwie łódzkim. Jak wyjaśnia dr Marcin Kubiak zwykle wymienia się jeden staw, a operacji takich jak u 62-latka przeprowadza się rocznie tylko kilka w Polsce.

Jednak lekarze z Kopernika nie mają dobrych wiadomości. Obawiają się, że takich operacji trzeba będzie przeprowadzać więcej. Zwracają uwagę, że w regionie łódzkim jest epidemia nowotworów, w tym kości.

- Ma to związek z epidemią koronawirusa i trudniejszym dostępem do służby zdrowia w ostatnim roku – ocenia dr Kubiak.

W czasie epidemii oddziały onkologiczne działały normalnie, jednak część pacjentów zaniedbała diagnostykę, mniej było m.in. mammografii i cytologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki