Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Facebook zablokował za granicą film IPN o "Małym Auschwitz"! Później film odblokował. Posunięcie okazało się świetną promocją!

Marcin Darda
Marcin Darda
Największy na świecie portal społecznościowy Facebook najpierw zablokował obcojęzyczne wersje filmu dokumentalny "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!", a następnie... odblokował. "To się zdarza niezwykle rzadko" - mówi Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo
Największy na świecie portal społecznościowy Facebook najpierw zablokował obcojęzyczne wersje filmu dokumentalny "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!", a następnie... odblokował. "To się zdarza niezwykle rzadko" - mówi Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo archiwum IPN
Największy na świecie portal społecznościowy Facebook najpierw zablokował obcojęzyczne wersje filmu dokumentalny "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach!", a następnie... odblokował. "To się zdarza niezwykle rzadko" - mówi Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN.

FACEBOOK BLOKUJE FILM O DZIECIĘCYM OBOZIE

"Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach" to obraz dokumentalny autorstwa Tomasza Radzikowskiego. Składa się głównie z tragicznych relacji więźniów, którzy jako dzieci od 1942 r. były więzione i wykorzystywane do pracy w obozie przy ul. Przemysłowej w ówczesnym Litzmannstadt, czyli okupowanej przez Niemców Łodzi. W scenariuszu wykorzystano zeznania dorosłych już byłych więźniów z procesu, który odbył się w 1972 r.

Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej sfinansował tłumaczenie na sześć języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i hebrajski, by promować dokument za granicą, głównie poprzez Facebooka. Tyle, że w minioną środę (20 stycznia) w dniu uruchomienia kampanii informacyjnej, film zablokowała administracja portalu na profilach zagranicznych z informacją, że jest "kampanią polityczną", a to treści, które Facebook blokuje z wyłączeniem Polski, gdzie film powstał.

"TO FILM HISTORYCZNY, A NIE POLITYCZNY"

Byliśmy tym mocno zdziwieni, ponieważ to film historyczny - mówi Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN. - Dokument odnosi się wyłącznie do faktów: dzieci więzione w obozie opowiadają w nim, co przeszły, a narrator opowiada w tle historię obozu. Nie ma tu żadnego kontekstu politycznego. Sprawa podwójnie przykra, bo raz, że to czysta cenzura, a dwa, że temat tego jedynego obozu dziecięcego powstałego podczas okupacji Polski jest zapominany. Niewiele osób w Polsce, czy nawet Łodzi wie dziś, że taki obóz istniał, nie mówiąc już o całym świecie.

"OBÓZ NIEMIECKI, A NIE HITLEROWSKI"

Gdy o blokadzie zaczęły seryjnie informować media w Polsce, w piątek... możliwość promocji na Facebooku odblokowano. To zaś przyczyniło się do darmowej i podwójnej reklamy filmu, bo - jak mówi dyrektor Rogut - naturalną ciekawość odbiorców budzi samo zablokowanie filmu, a jeszcze większą odblokowanie, dlatego, że administracja Facebooka odblokowuje treści najpierw uznane za polityczne, niezwykle rzadko. Nie jest wykluczone, że powodem blokady mogło być sformułowanie "obóz niemiecki", a nie "hitlerowski".

Obóz dla polskich dzieci na tyłach Litzmanstadt Getto powstał w czerwcu 1942 r. Zajmował 5 ha przy ul. Przemysłowej, otoczonych drewnianym płotem z wieżami dla strażników. Więziono tam polskie dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 roku życia, które trafiały tam za drobne kradzieże, handel, jazdę tramwajem bez biletu czy żebranie lub obierane rodzinom, które odmawiały podpisania volkslisty. Przez obóz przewinęło się w sumie 3 tys. dzieci, wiele nie przeżyło, stąd przylgnęła do niego nazwa "Małe Auschwitz" . Więzione dzieci pracowały przy remontach i budowie baraków, wyrobie koszy na amunicję czy szyjąc chlebaki. Przeprowadzano na nich również badania rasowe. Obóz dział do 18 stycznia 1945 r., dzień później wraz z wejściem Armii Czerwonej zakończyła się niemiecka okupacja Łodzi, a w obozie przebywało w nim jeszcze 800 wycieńczonych dzieci. Dziś w miejscu obozu znajduje się m.in. Park Szarych Szeregów, w 1971 r. stanął tam Pomnik Pękniętego Serca upamiętniający dzieci z obozu przy ul. Przemysłowej.

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki