Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź rozpoczyna konsultacje dotyczące formuły budżetu obywatelskiego i współpracy z radami osiedli

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Od lewej Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ i Adam Pąsiek, kierownik Oddziału ds. Konsultacji Społecznych w Biurze Partycypacji Społecznej. Urzędnicy zapraszają łodzian do konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego.
Od lewej Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ i Adam Pąsiek, kierownik Oddziału ds. Konsultacji Społecznych w Biurze Partycypacji Społecznej. Urzędnicy zapraszają łodzian do konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego. Marcin Bereszczyński
Łódź ogłosiła plan konsultacji budżetu obywatelskiego. Dyskusję podzielono na dwa tematy: w jakim kierunku mają zmierzać zmiany w budżecie obywatelskim i jak współpracować z radami osiedli.

Biuro Partycypacji Społecznej UMŁ zaplanowało dwa spotkania warsztatowe. Odbędą się 19 lutego o godz. 17. Pierwsza tematyka związana z kierunkami zmian w budżecie obywatelskim obędzie się w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej, a w sprawie współpracy z radami osiedli rozpocznie się w tym samym terminie w małej sali obrad. Konsultacje będą trwały od 15 do 28 lutego. W tym czasie można składać swoje uwagi w Biurze Partycypacji Społecznej UMŁ, w kancelarii magistratu lub drogą elektroniczną. Po zakończeniu konsultacji powstanie raport z rekomendacjami dla radnych, aby uchwalili tegoroczne zasady budżetu obywatelskiego. Po ubiegłorocznej ustawie od tego roku rady gmin ustalają zasady budżetu obywatelskiego.

Nad zmianami w budżecie obywatelskim debatowała już komisja ds. budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej w Łodzi. Zarekomendowała, aby włączyć rady osiedli w proces składania i opiniowania wniosków. Padła też propozycja zmiany formuły głosowania. Być może znikną zadania ogólnołódzkie i wszystkie będą osiedlowe. Mieszkańcy będą mogli oddać głos na pięć zadań, ale nie na zadania z jednego osiedla, tylko na różne osiedla. Wprowadzone ma być kryterium minimalnej liczby głosów, aby zadanie mogło być realizowane. Trzeba będzie ustalić zasady odwołania od decyzji o dopuszczeniu wniosku na listę do głosowania.

Wiele wskazuje na to, że raport z konsultacji budżetu obywatelskiego będzie tworzony przez cały marzec, a w kwietniu zasady uchwali Rada Miejska. Od tego czasu będzie można składać wnioski do budżetu obywatelskiego. Przez wakacje odbywać się będą analizy tych wniosków, aby jesienią można było przeprowadzić głosowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki