Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy kupcy i przedsiębiorcy odzieżowi chcą być na Expo

Marcin Bereszczyński
Przedsiębiorcy ze Rzgowa chcą zaprezentować kolekcje odzieżowe podczas łódzkiego Expo 2022. Przy pracach nad studium wykonalności wystawy Expo nie wzięto pod uwagę środowiska kupców.

Firmy odzieżowe z podłódzkiego Rzgowa liczą, że będą mogły pokazać swoje kolekcje podczas wystawy Expo 2022, o którą stara się Łódź. Przedsiębiorcy uważają, że ich środowisko związane ze rzgowskimi centrami handlowymi zostało pominięte przy pracach nad studium wykonalności Expo 2022. Zwrócili się do władz Łodzi i woj. łódzkiego, aby nie wykluczały polskich producentów odzieży z udziału w Expo.

- Zapisy programu i celów Expo zwarte w studium wykonalności tej wystawy, będą dołączone do aplikacji o organizację Expo. Wszystko, co będzie zawarte w studium, przesądzi o tym kto i w jakim zakresie będzie uczestniczyć w tej wystawie. Nie wiemy, jak będzie mogło pokazać się nasze środowisko, bo nikt z nami nie rozmawia - mówi Jerzy Romański, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Producentów.

Nasze pismo pozostało bez odpowiedzi...

 

Jerzy Romański wysłał pisma do łódzkich władz, aby uwzględniły prośby rodzimych przedsiębiorców i umożliwiły im wzięcie udziału w wystawie Expo. Odpowiedzi nie otrzymał, chociaż magistrat przekonuje, że ją wystosował.

-  Odpisaliśmy oficjalnym pismem, wskazując że trwa program włączania podmiotów gospodarczych i zaoferowaliśmy spotkanie informacyjne oraz konsultacje na temat możliwych pól zaangażowania środowiska kupców w proces starań o Expo 2022 oraz w program samego wydarzenia. Nasze pismo pozostało bez odpowiedzi - twierdzi Marcin Masłowski, rzecznik   prezydenta Łodzi.

- Co więcej, pismo nie zostało odebrane. Wróciła do nas zwrotka. Poza tym pismem od kupców nie było żadnej próby jakiegokolwiek kontaktu z nami. Ani mejlowo, ani telefonicznie - dziwi się rzecznik łódzkiego magistratu.

Łódzki Urząd Wojewódzki nie chce wtrącać się pomiędzy władze Łodzi i przedsiębiorców ze Rzgowa.

- Łódzki Urząd Wojewódzki nie jest organizatorem Expo 2022, nie ma danych dotyczących wystawców i zaproszonych gości, dlatego nie możemy komentować tej sprawy - wyjaśniła Monika Pietras z Oddziału Prasowego Biura Wojewody. 

Nasze firmy muszą się pokazywać, aby skutecznie konkurować z firmami z innych krajów

 

Federacja kupiecka zwróciła uwagę na to, że w regionie łódzkim działa wiele firm odzieżowych i włókienniczych. Najbardziej dynamiczną i konkurencyjną częścią sektora odzieżowego jest grupa przedsiębiorców ze Rzgowa.

 Działa w niej ok. 3 tys. firm. Zależy im, aby pokazać się na wystawie Expo, którą ma odwiedzić 8 mln gości z całego świata.

- Nasze firmy muszą się pokazywać, aby skutecznie konkurować z firmami z innych krajów. Wejście na rynek skandynawski, francuski lub włoski jest bardzo kosztowne. Dlatego okazja zaprezentowania światu polskich kolekcji na Expo jest niepowtarzalna. Zwłaszcza, że mamy utrudniony handel z rynkami wschodnimi i trzeba szukać innych rynków. Z doświadczeń krajów, które organizowały Expo widać, że wiele branż rozwinęło się, a uczestnicy wystawy przez wiele lat czerpią z tego profity - mówi Jerzy Romański.

Były zamiary wykluczenia nas z Expo

 

Federacja kupiecka zaczęła dopominać się miejsca na Expo, ponieważ dowiedziała się, że to środowisko zostanie pominięte.

- Były zamiary wykluczenia nas z Expo - twierdzi Jerzy Romański. - Nie czuję się dotknięty, że zostaliśmy pominięci, bo mam zamiar przekonać wszystkich, że warto wziąć nas pod  uwagę. Jesteśmy jedną z 16 wiodących branż eksportowych. W regionie łódzkim przemysł odzieżowy jest branżą strategiczną. Nie można tego potencjału zmarnować.

Kupcy argumentują, że temat Expo związany z rewitalizacją dobrze pasuje do przemysłu odzieżowego Łodzi. W latach 90. XX wieku branża zaczęła upadać, a jednak bez wsparcia ze strony państwa potrafiła się podnieść i zrewitalizować.

Federacja ma konkretne propozycje dotyczące miejsca branży odzieżowej w wystawie Expo. W przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie, podczas którego przedsiębiorcy zaproponują formę swojego udziału w Expo, również kapitałowego.

Pierwsze spotkanie podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego nic nie wniosło, ale kupcy liczą, że kolejne spotkania będą bardziej owocne. - Liczymy, że po analizach naszej propozycji, zostanie ona uwzględniona - mówi Jerzy Romański. 

Rząd ma zgłosić kandydaturę Łodzi do organizacji wystawy Expo w połowie czerwca. Decyzja zapadnie w przyszłym roku. Jeśli Łódź dostanie prawo organizacji, rząd wyłoży 5 mld zł na zagospodarowanie terenu wystawy w Nowym Centrum Łodzi. Expo ma odwiedzać 80 tys. gości dziennie.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki