Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie unikają lekarzy?

Joanna Barczykowska
Lekarz rodzinny może zlecić wykonanie ponad 40 badań laboratoryjnych
Lekarz rodzinny może zlecić wykonanie ponad 40 badań laboratoryjnych 123RF
Za rzadko się badamy, unikamy lekarzy i nie zgłaszamy się na bilanse zdrowia - tak uważają lekarze rodzinni, którzy opiekują się pacjentami w Łódzkiem. Tymczasem badania w rejonowej przychodni mogą ocalić życie.

Większość pacjentów do lekarzy trafia już w zaawansowanym stadium choroby. Zamiast poprosić o pomoc lekarza rodzinnego, wolimy ustawić się w kolejce do specjalisty. Okazuje się, że to błąd, bo większość podstawowych badań można zrobić bezpłatnie już w rejonowej przychodni.

- Lekarz rodzinny ma przede wszystkim możliwość zlecenia ok. 40 badań laboratoryjnych, m.in. morfologię, OB, poziom glukozy, lipidogram, badanie moczu i inne. Dzięki wynikom tych badań możemy rozpoznać niektóre choroby, m.in. niedokrwistość, cukrzycę - mówi dr Honorata Błaszczyk, lekarz POZ i prezes łódzkiego oddziału wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Jeśli poczujemy ból w klatce piersiowej, nie trzeba od razu zamawiać wizyty u kardiologa. Warto iść najpierw do przychodni.

- Gdy pacjent odczuwa bóle w klatce piersiowej, lekarz rodzinny zleca wykonanie EKG w spoczynku. Dopiero z tym badaniem, jeśli wynik jest niepokojący, idziemy do specjalisty - mówi dr Błaszczyk.

Na badanie krwi czy USG nie dostaniemy jednak zaproszenia do domu, tak jak dzieje się to w przypadku badania cytologicznego czy mammograficznego. Sami musimy się o siebie zatroszczyć.

- Nie robimy badań przesiewowych. Lekarz POZ zleca badania w przypadku, gdy pacjent zgłasza określone dolegliwości i wymaga dalszej diagnostyki. W grupach ryzyka, np. u pacjentów z nadwagą lub otyłością, zlecamy określone badania, np. stężenia glukozy, w celu wczesnego wykrywania chorób przewlekłych należy robić regularnie - mówi dr Błaszczyk.

Szansą na sprawdzenie stanu zdrowia są też okresowe bilanse. Dorośli powinni je wykonywać np. po ukończeniu 40. czy 50. roku życia. Czy się na nie zgłaszamy?

- Sami raczej nie, ale jak lekarz proponuje to pacjenci się godzą na zrobienie bilansu zdrowia przy okazji innej wizyty, np. z powodu przeziębienia. Warto jednak przyjść samemu, ponieważ dzięki badaniu jesteśmy np. w stanie wcześnie wykryć choroby układu krążenia - mówi dr Błaszczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki