Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie festiwale walczą o pieniądze

Łukasz Kaczyński
Koncert Daniela Lanois podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit '09 będzie mogło obejrzeć tylko 500 widzów.
Koncert Daniela Lanois podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit '09 będzie mogło obejrzeć tylko 500 widzów. Kyle Weir
Które z łódzkich festiwali mogą liczyć na dofinansowanie miasta? Swoje propozycje na pierwsze półrocze radnym z komisji promocji przedstawił dyrektor biura promocji łódzkiego magistratu.

W celu wytypowania festiwali najbardziej korzystnych z punktu widzenia promocji miasta Bartłomiej Wojdak powołał komisję niezależnych ekspertów. Ze 152 wniosków, jakie trafiły do Biura Promocji, wybrano 80 a z tych 31 zostało pozytywnie ocenionych (lista ekspertów i festiwali poniżej)

Co z innymi festiwalami? Wojdak zapewniał, że na te, odbywające się od września do grudnia 2011 r. rozdzielona zostanie kwota 1,5 mln. zł. Na które? Tego zdradzić znów nie chciał.

Czytaj też: urzędnicy regulują a festiwale czekają

Tymczasem organizatorzy łódzkich festiwali, którzy zjawili się na posiedzeniu komisji (m.ni. Adam Radoń, Zbigniew Żmudzki, Krzysztof Candrowicz, Radosław Maciejewski i Stanisław Bożyk) przedstawili listę festiwali, które nie odbędą się w 2011 roku, jeśli utrzymany zostanie aktualny poziom dofinansowania festiwali z budżetu Biura Promocji na 2001 rok.

Znalazły się na niej m.in.: Łódź Design Festival, Fotofestival, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Se-Ma-For Film Festival, Targowa Film Street Festival, Soundedit Festival, Nordlandart Festival, Cinergia Film Festival, Explorers Festival.

Informacje te wzbudziły zdziwienie radnych i były powodem serii pytań. Ewa Majchrzak z SLD pytała o klucz doboru ekspertów i kryteria, jakie obrali oni przy ocenianiu wartości promocyjnej festiwali. Wiesława Zewald pytała o walory promocyjne festiwali, które znalazły się na liście przygotowanej przez ekspertów.

- Mamy koniec marca i do dzisiaj Urząd Miasta Łodzi nie potrafi zadeklarować jaki będzie udział funduszy miejskich, a więc tych z naszych podatków w organizacji flagowych festiwali, które na zewnątrz świadczą o prawdziwej twarzy naszego miasta - powiedział wychodząc z komisji promocji Adam Radoń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. - Robimy teraz dokładnie o samo, co swego czasu pan Marek Żydowicz, tylko on to robił w sposób emocjonalny. My odwróciliśmy kolejność. Staramy się być merytoryczni, profesjonalni, ale powoli zaczynamy podchodzić do tego emocjonalnie.

Wśród imprez wytypowanych do dofinansowania znalazły się:

Fashion Week Poland (2 mln. zł),
II Rubinstein Piano Festival (400 tys. zł)
XIX Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru "Złota Nitka" (300 tys.)
X Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi "Fotofestival 2011" (150 tys.)
Hip-Hop Arena Międzynarodowy Festiwal Kultury Hip Hop (150 tys.)
Event Horizontal Festival, którym swe dziesięciolecie świętuje klub muzyczny Dekompresja (100 tys.)
The Look Of The Year 2011 (70 tyś.)
Łódź VChamps Mistrzostwa Polski DJ (50 tys.)
Festiwal Otwarta Wystawa X (50 tyś.), Festiwal Muzyczny "Lodz Attak" (50 tys.)
V Łódzka Wioska Historyczna (50 tys.), IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych ''Tansman'' (50 tys.)
Łodzią po Wiśle 2011 (40 tys.)
III Festiwal Sztuka i Dokumentacja (40 tys.)
II Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej ''Kamera akcja'' (40 tys.)
Sztuka na Bruku - Francuskie inspiracje (30 tys.)
cykl koncertów ''Wieczór w Pałacu Połączonych Pasją'' (30 tys.)

Dwie imprezy z tej listy - Festiwal Galowy III Festiwalu Kobiet im. Miry Kubasińskiej i Ogólnopolski Festiwal Breakdance "Swift Styles" - już trwają i nie zostaną dofinansowane.

W skład komisji komisji ekspertów wchodzili:

Tomasz Bęben, zastępca dyrektora ds. rozwoju Filharmonii Łódzkiej, pomysłodawca i organizator Wędrownego Festiwalu FŁ ''Kolory Polski''
Krzysztof Dudek, od 2007 r. dyrektor Narodowego Centrum Kultury
Piotr Dzięcioł, producent filmowy, szef studia Opus Film
Marek Janiak, architekt, nauczyciel akademicki, artysta multimedialny, członek grupy artystycznej Łódź Kaliska
Adam Kołaciński, były wieloletni szef muzyczny Radia Łódź
Małgorzata Ludwisiak, wicedyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, wcześniej dyrektor Łódź Biennale oraz współtwórczyni i dyrektor festiwalu Łódź Design
Barbara Mrozińska-Badura, dyrektor programu lokalnego i prezes zarządu Telewizji TOYA.

Z powodu służbowych wyjazdów w obradach nie uczestniczyli: Marzena Bomanowska, szefowa działu kultury w łódzkim oddziale Gazety Wyborczej, pomysłodawczyni plebiscytu ''Energia Kultury''
Barbara Hanuszkiewicz, artystka, wieloletni kierownik katedry projektowania ubiory ASP w Łodzi, pomysłodawczyni Gali Dyplomowej
Barbara Woźniak, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki