Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa dzikich wysypisk śmieci już działa! Łodzianie w interaktywny sposób mogą pomóc w sprzątaniu miasta

Dominika Kulesza
Dominika Kulesza
Piętrzące się ilości śmieci to duży problem Łodzi. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, badacze stworzyli interaktywną mapę dzikich wysypisk, której współtwórcami mają być wszyscy chętni. Łodzianie mogą przyłączyć się do projektu i poprzez mobilną aplikację zaznaczać miejsca, w których znajdują się nielegalne składowiska śmieci. Ma to zwrócić uwagę władz miasta i doprowadzić do częstszego sprzątania miasta.

Dzikie wysypiska to projekt, który powstał z inicjatywy badaczy Uniwersytetu Łódzkiego. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania terenów miasta, a szczególnie miejsc takich jak lasy, parki oraz osiedla mieszkalne. Twórcy chcą zaangażować w swój projekt mieszkańców Łodzi, gdyż to oni najlepiej wiedzą, gdzie powstają nielegalne wysypiska śmieci i na których terenach ten problem narasta.

- We współpracy z mieszkańcami chcemy stworzyć interaktywną mapę takich dzikich wysypisk (zaśmieconych miejsc, porzuconych odpadów, nielegalnych śmietników, dzikich gruzowisk). Będzie to mapa łódzkich śmieci, które znajdują się obecnie w miejscach nieprzeznaczonych do składowania odpadów. - piszą dr hab. Anna Kacperczyk oraz dr Remigiusz Żulicki, twórcy projektu. - Chcemy też dowiedzieć się na ile skuteczne będzie badanie partycypacyjne, czyli takie, w którym mieszkańcy wspólnie z badaczami tworzą mapę problematycznych obszarów swojego miasta.

Twórcy projektu zachęcają wszystkich do współtworzenia mapy. Zdjęcia dzikich wysypisk można wysyłać na dwa sposoby. Jednym z nich pobranie bezpłatnej aplikacji Epicollect5, która pozwala wysłać zdjęcia bezpośrednio z miejsca w którym się znajdujemy. Jednak jeśli nie chcemy instalować aplikacji mobilnej, zdjęcia można wysłać za pomocą wyszukiwarki internetowej i adresu dzikiewysypiska.uni.lodz.pl.

Mapa działa już od 1 marca, a zakończenie projektu przewidziano na koniec sierpnia. Przez ten czas każdy chętny będzie mógł przesłać zdjęcie wysypiska wraz ze wskazaną lokalizacją. Dzięki temu projektowi można będzie z łatwością ustalić, które miejsca są najczęściej zanieczyszczane i na które z terenów należy zwrócić szczególną uwagę służb porządkowych.

Do tej pory przesłano już ponad 30 zdjęć z 15 różnych lokalizacji, a ich liczba przesłanych zdjęć wzrasta z dnia na dzień.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki