Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto planuje sprzedaż zabytkowej willi Richtera

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Miasto planuje sprzedaż zabytkowej willi Zygmunta Richtera przy ul. Wólczańskiej. Willa do tej pory była siedzibą spółki Międzynarodowe Targi Łódzkie, która wyprowadziła się do nowej hali targowej przy al. Politechniki.

Z umowy o dzierżawę wynika, że MTŁ może przebywać w rezydencji do 28 lutego 2013 r.

- Miasto ustaliło, iż nie będzie rozwiązywać tej umowy wcześniej. Obecnie rozważana jest możliwość sprzedaży willi - poinformowała nas Agata Magin z biura rzecznika prezydenta Łodzi.

Przełom w dziejach zniszczonej i zaniedbanej rezydencji nastąpił w 1996 r., gdy zaczął się w niej remont kapitalny pod siedzibę spółki MTŁ, która wprowadziła się tam rok później.

- To była ruina - wspomina Mirosław Barburski, dyrektor ds. targów i wystaw MTŁ. - Kiedyś w willi było przedszkole, a potem stała pusta i sypała się. Wyremontowaliśmy nie tylko rezydencję, lecz także odnowiliśmy stylowy płot i zagospodarowaliśmy wspaniały ogród ze starymi drzewami, którego ozdobą są cztery bzy. Mają ponad sto lat i wyglądają jak drzewa, a nie krzewy.

Dyrektor przyznaje, że wnętrza rezydencji w momencie przejmowania były ogołocone z wszelkich mebli i żyrandoli.

- Kupiliśmy meble pod kątem stylowych wnętrz i naszych potrzeb - zaznacza Mirosław Barburski. - Z dawnego wyposażenia i dekoracji zostały jedynie boazeria w sekretariacie, lustro w marmurowej oprawie, dwa kominki (jeden na parterze, a drugi na piętrze), a także dwa witraże, które były zniszczone i trzeba było je odnowić w łódzkiej pracowni.

Jeden witraż zdobi westybul, czyli pokój wstępny, tuż przy wejściu. Witraż przedstawia małego Amora w otoczeniu liści akantu. Natomiast w klatce schodowej mamy duży witraż przedstawiający cztery ptaki oraz motywy geometryczne.

Willę w stylu neorenesansowym zbudowano w 1888 r., o czym informuje napis na kartuszu z głową aniołka i liśćmi wawrzynu. Umieszczono go nad okazałym balkonem z tralkową balustradą, wspartym na czterech solidnych, bogato ozdobionych ornamentem roślinnym wspornikach. Pod balkonem mamy okazały taras. Na elewacjach wzrok przyciągają duże okna otoczone pilastrami i naczółkami oraz boniowane narożniki.

Pierwszym właścicielem rezydencji był Zygmunt Richter, jeden z czterech synów Józefa Richtera, twórcy potęgi rodu.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki