Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia chce odwołać Jolantę Kręcką, dyrektor oddziału NFZ w Łodzi

Redakcja
Prezes NFZ złożył wniosek do Ministra Zdrowia o odwołanie Jolanty Kręckiej ze stanowiska dyrektora łódzkiego oddziału NFZ. Konstanty Radziwiłł wystąpił do Rady Łódzkiego Oddziału NFZ o opinię w tej sprawie. Nie jest ona jednak wiążąca. Wydaje się zatem, że dni Kręckiej na stanowisku szefa łódzkiego NFZ są policzone.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Andrzej Jacyna, złożył wniosek do Ministra Zdrowia o odwołanie Jolanty Kręckiej ze stanowiska dyrektora łódzkiego oddziału NFZ. Zarówno Centrala NFZ jak i resort zdrowia są oszczędne w słowach, gdy pytamy o szczegóły odwołania. Konstanty Radziwiłł zwrócił się o opinię w tej sprawie do Rady Łódzkiego Oddziału Funduszu.

– Niewydanie opinii w terminie czternastu dni jest równoznaczne ze zgodą na odwołanie dyrektora – informuje Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia. – Minister odwołuje i powołuje dyrektora oddziału NFZ po zasięgnięciu opinii rady oddziału wojewódzkiego funduszu oraz prezesa NFZ.

Opinia rady w sprawie odwołania dyrektorki ma jednak dla ministra wyłącznie charakter doradczy. Wydaje się zatem, że sprawa jest przesądzona, a dni Kręckiej na stanowisku szefa NFZ w Łodzi policzone. Łódzki Fundusz wstrzymuje się od komentarzy w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ: Afera w łódzkim NFZ. Nie znaleziono dowodów na mobbing, ale nie przestrzegano praw pracowników

Jolanta Kręcka jest dyrektorem ŁOW NFZ od 2012 roku. Zastąpiła na tym stanowisku Jana Bieńkiewicza, który stracił posadę po odwołaniu go przez byłą prezes Centrali NFZ Agnieszkę Pachciarz. Powodem miały być nieprawidłowości przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych na 2012 rok i następne lata.

CZYTAJ: Łódzki NFZ nagrodził swoich pracowników. Sprawdź, jak wysokie premie i nagrody otrzymali

Szefowa NFZ do Łodzi przyjechała ze Starachowic, gdzie od 2008 r. zarządzała Powiatowym Zakładem Opieki Zdrowotnej, miała też mandat radnej sejmiku województwa świętokrzyskiego. Koniec jej rządów w szpitalu był burzliwy. Pielęgniarki i położne domagały się od starachowickiego starosty odwołania Kręckiej. Powodem miały być m.in. plany przekazania świątecznych i weekendowych dyżurów pielęgniarek i położnych zewnętrznej firmie. W obronie szefowej stanęli lekarze, a starosta ostatecznie odwołania odmówił, wysoko oceniając jej pracę w szpitalu.

ZOBACZ TAKŻE: Prezes NFZ ma sprawdzić, czy Jolanta Kręcka została dyrektorem po znajomości

Wcześniej szefowa łódzkiego NFZ była dyrektorką i współtwórczynią pierwszego niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej - Prywatnego Ośrodka Medycyny Pracy, obecnie Vita Centrum Zdrowia. Pełniła także funkcję naczelnika Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Z wykształcenia jest lekarzem. Ukończyła wtedy jeszcze łódzką Akademię Medyczną.

To kolejny szef regionalnego oddziału NFZ odwołany przez Ministra Zdrowia. Pierwsze głowy poleciały kilkanaście tygodni po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. Odwołano szefa lubelskiego Funduszu - Andrzeja Kowalika, który nie nacieszył się zbyt długo dyrektorskim stanowiskiem. Rozstrzygnięcie konkursu, w którym startował, zbiegło się w czasie ze zmianą ministra zdrowia. A Radziwiłłowi Kowalik najwyraźniej się nie spodobał, bo ogłoszono kolejny konkurs i wybrano nowego dyrektora. Niedługo później jego los podzieliła dyrektorka śląskiego NFZ - Ewa Mamot. A dziś okazało się, że wniosek o opinię w sprawie odwołania dyrektora Tomasza Uhera wpłynął również do rady opolskiego oddziału NFZ.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 4-10 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki