Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi odzyskało część przedwojennej kolekcji

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
W EC1 Łódź we wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister nauki i sztuki Saksonii dr Eva-Maria Stange przekazali oficjalnie Muzeum Archeologicznemu i Etnograficznemu w Łodzi 124 zabytki etnograficzne i 14 fotografii pochodzących ze zbiorów przedwojennego Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi - restytuowanych z Lipska.

W uroczystości wzięli również udział Nanette Jacomijn Snoep, dyrektor Grassi Muzeum Etnograficznego w Lipsku oraz prof. Ryszard Grygiel, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

- To kolejny już krok przybliżający scalenie przedwojennej pozaeuropejskiej kolekcji, liczącej ponad 1300 zabytków - podkreślił dyrektor Ryszard Grygiel. - . Dzięki sprawnej współpracy pomiędzy instytucjami, 124 eksponaty pochodzące z dawnego Miejskiego Muzeum Etnograficznego w Łodzi, zostały odzyskane staraniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Grassi Muzeum Etnograficznego w Lipsku. Warto przypomnieć, że restytucja łódzkiej kolekcji była tematem wystawy „Utracone – Odzyskane. Ciąg dalszy…” zorganizowanej w 2017 roku przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Towarzyszyła jej publikacja „Utracone – odzyskane. Katalog zbiorów odzyskanych z Getyngi”.

Kolekcja etnograficzna z Muzeum Etnograficznego w Łodzi stanowiła przed wojną trzon jego zbiorów. Liczyła ponad 1300 zabytków przybliżających życie i kulturę ludów zamieszkujących tereny Afryki, Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. We wrześniu 1940 roku została wywieziona do Lipska i rozdzielona między różne instytucje muzealne w Lipsku, Getyndze, Hamburgu i Kolonii.

Po zakończeniu II wojny światowej obiekty tworzące kolekcję uznane zostały za polskie straty wojenne. Jest to już druga restytucja z muzeum w Lipsku. Pierwsza odbyła się w 1967 roku - do Łodzi powróciło wówczas 306 zabytków. Pośród obecnie odzyskanych obiektów najliczniejszą grupę, bo składającą się z 99 części, stanowi zbiór drobnej meksykańskiej ceramiki guralnej, w przeważającej części antropomorficznej. Pozostałe obiekty to maski, instrumenty muzyczne, elementy ubioru i biżuteria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki