Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Muzeach Uniwersyteckich

łk
Zbiory łódzkich muzeów kryją przedziwne skarby
Zbiory łódzkich muzeów kryją przedziwne skarby archiwum
Moc atrakcji przygotowały łódzkie uniwersytety. W Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5 3) zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz pałacowych i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego (wejście do Muzeum w zorganizowanych grupach 30 osobowych; godziny zwiedzania: 18, 18:30, 19:30, 20, 20:30, 21:30, 22, 22:30, 23:30, 0:00, 0:30). Odbędą się m.in. pokazy strojów z przeszłości (w godz. 19, 21, 23).

Zwiedzanie pałacu i Muzeum i pokazy odbywać się będą za okazaniem wejściówki (wejściówki będą wydawane od godz. 16 w dniu imprezy aż do wyczerpania).

W Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego na zajmującej ok. 300 m kw. wystawie znajduje się ok. 1700 eksponatów. Można zobaczyć m.in. szereg gatunków zwierząt rzadko prezentowanych w krajowych muzeach, w tym wypchane okazy i szkielety dużych ssaków (słonia indyjskiego i hipopotama, bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów). Znaczna część okazów pochodzi z I połowy XX wieku.

Na uwagę zasługuje kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków. Jej ozdobą są okazy gatunków rzadko spotykanych, jak ibis kasztanowaty i kraska, a także zestaw form barwnych bojownika bataliona. Uzupełnieniem tej kolekcji są gatunki egzotyczne, w tym barwne ptaki rajskie, papugi i najmniejsze ptaki świata - kolibry.

W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwracają liczne kraby, w tym największy na świecie japoński krab olbrzymi osiągający rozpiętość 3,5 m, a także niezwykle różnorodne i efektowne owady tropikalne i krajowe. Ozdobą tej kolekcji są okazy "rekordzistów" - największych na świecie motyli, chrząszczy i pasikoników, rzadko prezentowane na wystawach egzotyczne cykady oraz motyle i chrząszcze we wszystkich barwach tęczy. Interesująco przedstawia się kolekcja muszli mięczaków, licząca ponad 300 okazów należących do ok. 280 gatunków.

Zaś Muzeum Geologiczne WNG UŁ (ul. Kopcińskiego 31) udostępnia ekspozycję stałą: minerałów, kryształów syntetycznych, skał i skamieniałości. W sumie jest to ok. 8000 okazów pochodzących z Polski i różnych stron świata.

W Muzeum Uniwersytetu Medycznego (ul. Żeligowskiego 7/9) gości oprowadzać będą studenci UM i sympatycy grup rekonstrukcyjnych przebrani w mundury z okresu II wojny światowej. Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia, obecnie Muzeum Uniwersytetu Medycznego, powstało 22 stycznia 1972 r. W tym roku przypada 40-lecie istnienia placówki. Z tej okazji została przygotowana wystawa wspólnie z Beskidzkim Stowarzyszeniem Maczkowców pt. "Czerwone Krzyże na pancernym szlaku".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki