Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy wojewoda łódzki: Marek Michalik, Jerzy Kropiwnicki lub... Helena Pietraszkiewicz

Marcin Darda
Marcin Darda
Helena Pietraszkiewicz, wojewoda łódzki w latach 2006 - 2007
Helena Pietraszkiewicz, wojewoda łódzki w latach 2006 - 2007 Małgorzata Genca/archiwum Polska Press
Pojawiły się partyjne zgłoszenia kandydatur na stanowisko nowego wojewody łódzkiego - dowiadujemy się nieoficjalnie od źródeł w PiS.

Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki od 2007 roku, w piątek (13 listopada) w wersji elektronicznej wysłała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dymisję swoją oraz wicewojewody Jarosława Klimasa. To efekt dymisji premier Ewy Kopacz, jednak formalnie oboje pozostaną na stanowiskach do czasu powołania przez premier Beatę Szydło nowego wojewody, premier zaś ma na to trzy miesiące od czasu powierzenia jej misji formowania rządu. Są już pierwsze partyjne zgłoszenia kandydatur na nowego wojewodę.

Według naszych nieoficjalnych źródeł w PiS, przyszły minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski na stanowisko wojewody łódzkiego zgłosił kandydaturę Marka Michalika, przewodniczącego klubu radnych PiS w łódzkiej Radzie Miejskiej i członka zarządu PiS w Łodzi. Marek Michalik był wiceprezydentem Łodzi, gdy rządził nią Jerzy Kropiwnicki. A według naszych informacji to właśnie Jerzy Kropiwnicki byłby najchętniej na stanowisku wojewody łódzkiego widziany przez Antoniego Macierewicza, przyszłego ministra obrony narodowej. Obaj są w świetnych relacjach ze sobą, co było widać podczas ostatniej łódzkiej konwencji PiS w październiku, a znają się choćby z rządu Jana Olszewskiego, w którym Macierewicz kierował Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a Kropiwnicki był ministrem pracy i polityki socjalnej. Kropiwnicki do PiS nie należy, co może się okazać minusem lub też atutem, w zależności od tego, jakiego typu logikę PiS przyłoży do stanowisk przedstawicieli rządu w terenie.

O ile nazwiska Kropiwnickiego i Michalika pojawiły się na nieformalnej giełdzie kandydatów już w kilka dni po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych, to trzecie nazwisko brzmi wręcz sensacyjnie. Chodzi o Helenę Pietraszkiewicz, ostatniego łódzkiego wojewodę z PiS. Pietraszkiewicz kierowała Łódzkim Urzędem Wojewódzkim od 26 stycznia 2006 roku do 29 listopada 2007 roku, ale jej minus wizerunkowy polegał na tym, że nie jest łodzianką, a mieszkanką Lublina. Łódź i Olsztyn były w latach poprzedniego rządu PiS jedynymi stolicami województw, którym wojewodów przysłano spoza lokalnego środowiska, co w łódzkim PiS przyjęto wówczas niemal jak wotum nieufności.

CZYTAJ TEŻ: Rozbiorą województwo łódzkie?

Dziś Helena Pietraszkiewicz jest lubelską radną PiS, skarbnikiem PiS w Lublinie, zawodowo już nie pracuje, jest emerytką. Według jednej z wersji za kandydaturą Pietraszkiewicz stoi Janina Goss, formalnie tylko skarbnik łodzkiego PiS, a nieformalnie szara eminencja i zaufana Jarosława Kaczyńskiego. Według drugiej wersji Goss nie zgłosiła tej kandydatury, a to sama Helena Pietraszkiewicz wydeptuje sobie ścieżkę do stanowiska. Sama Pietraszkiewicz z uśmiechem powiedziała nam tylko, że nie komentuje informacji medialnych. Ale nie zaprzeczyła.

W PiS mówi się również, że własnymi kanałami o posadę wojewody łódzkiego zabiega Marcin Pluta, burmistrz Brzezin i pełnomocnik PiS w powiecie brzezińskim.

W łódzkim PiS nikt tych kandydatur nie chciał pod nazwiskiem komentować, ale nasi rozmówcy podkreślają, że „chętnych na wojewodę jest coraz więcej, także spoza Łodzi, jednak na szczęście z terenu województwa”. Pojawiają się też głosy, że wybór nie musi wcale nadejść tuż po zaprzysiężeniu rządu, ponieważ rząd PiS chce znacząco wzmocnić rolę wojewodów, przejmą oni m.in. kompetencje oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia i stąd oceny, że sito weryfikacyjne będzie bardzo ostre, ale być może niezbyt szybkie.

W PiS za zebranie kandydatur na wojewodów odpowiedzialny jest poseł Jacek Sasin, były wojewoda mazowiecki (telefon posła Sasina wczoraj milczał). Potem ma je przekazać Mariuszowi Błaszczakowi, który w przyszłym tygodniu zostanie ministrem spraw wewnętrznych. Formalnie szesnastu nowych wojewodów powołuje premier na wniosek szefa MSW.

Rząd Beaty Szydło. Trzech ministrów z województwa łódzkiego: Gliński, Macierewicz i Waszczykowski

Zobacz też:

W poniedziałek zaprzysiężenie rządu? J. Brudziński: To możliwy scenariusz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki