Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oddział neonatologii w ICZMP w Łodzi po remoncie. Sala dla rodziców i więcej miejsc dla dzieci FILM

Redakcja
Agnieszka Jędrzejczak
Oddział neonatologii w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi będzie większy i nowocześniejszy. Pomogła nie tylko Unia, ale i... nowożeńcy

Sześćdziesiąt miejsc dla chorych noworodków, nowoczesny sprzęt medyczny, pokój dla rodziców, kuchenka laktacyjnam, centrala monitorująca czy izolatka, a wszystkie pokoje w jasnych barwach. Tak wygląda po gruntownym remoncie oddział neonatologiczny w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Choć pacjenci zostaną przeniesieni tam dopiero pod koniec roku, już dziś możemy zobaczyć warunki, w jakich będą leczeni. Jedno jest pewne: rodzice mogą zapomnieć o starych, ciasnych salach i ciemnych korytarzach. Nowy oddział jest nie tylko wyposażony w nowoczesny sprzęt, ale wydzielono też osobne miejsce dla rodzica.

- To będzie naprawdę potężny oddział dla dzieci, które wymagają diagnostyki i leczenia - przyznaje prof. Ewa Gulczyńska, kierownik kliniki neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - W każdym oddziale ważne jest zapewnienie rotacji i obłożenie na poziomie ok. 60 procent. W naszym przypadku ten poziom przekracza średnio 100 procent. Dlatego niezwykle ważne było powiększenie kliniki. Liczba miejsc na intensywnej terapii, gdzie prowadzone jest m.in. wsparcie oddechowe, zwiększy się z 21 do 24, a na opiece pośredniej i ciągłej z 30 do 36 miejsc - dodaje.

Bal Charytatywny w ICZMP w Łodzi. Zbierali na leczenie dzieci z wadami wrodzonymi

Remont kliniki neonatologii był częścią dużego projektu, na który szpital dostał pieniądze m.in. z Unii Europejskiej. Ponad 19 mln zł przeznaczono na odnowienie także oddziału intensywnej terapii i wad wrodzonych noworodków i niemowląt. Za te pieniądze kupiono nowoczesną aparaturę medyczną i sprzęt informatyczny, a także pomalowano ściany i wymieniono okna i drzwi. Kilka miesięcy temu pojawił się jednak kryzys. Zabrakło pieniędzy na wyposażenie sali zabiegowej, pokoju badań, pokoju socjalnego dla rodziców, pokoju dla lekarzy i miejsca pracy pielęgniarki. Brakowało ok. 400 tys. zł m.in. na meble i drobne aparaty medyczne. Wtedy z pomocą przyszli sponsorzy i... nowożeńcy, którzy pieniądze otrzymane podczas swojego ślubu przekazali właśnie na neonatologię. To pierwszy od ponad 20 lat remont oddziału na taką skalę.

Klinika znajduje się teraz na poziomie zero. Jakie pomieszczenia mają do dyspozycji lekarze, pacjenci i ich rodzice?

Oprócz sal, w których będą umieszczone inkubatory jest też gabinet zabiegowy i pokój badań. W tym drugim stanie nowoczesny sprzęt do cyfrowego badania dna oka. Szpital nie miał wcześniej takiego urządzenia.

- Będziemy tworzyć cyfrową dokumentację dna okna wcześniaka. Ważne jest to, że takie badania zostaną zarchiwizowane - mówi prof. Ewa Gulczyńska. - Mamy również kamerę, która, jeżeli coś się dzieje z dzieckiem, będzie dokumentowała pracę na sali porodowej, później będziemy mogli przeanalizować to w sali konferencyjnej.

Lekarze z Mołdawii szkolą się w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Szpital zatroszczył się nie tylko o komfort pobytu małego pacjenta, ale i jego rodziców. Na neonatologii będzie pokój socjalny. Rodzice często podróżują po kilkadziesiąt kilometrów z domu do szpitala, a na samym oddziale przebywają później po kilka godzin. Teraz będą mogli odpocząć i wypić herbatę. Obok znajduje się kuchenka laktacyjna. Są też pokoje lekarskie i sala konferencyjna z nowoczesnym sprzętem audiowizualnym.

Powstała też izolatka, której wcześniej nie było. Jeśli będzie jakiekolwiek zagrożenie, np. epidemiologiczne, wcześniak zostanie w niej umieszczony. Ale pokój może posłużyć też do innego celu. Jeśli stan małego pacjenta będzie agonalny, izolatka posłuży za miejsce, w którym rodzice będą mogli spędzić z nim ostatnie chwile.

Oddział jest prawie gotowy. Czeka jeszcze m.in. na odbiór techniczny oraz instalację sprzętu informatycznego i kardiomonitorów. Prof. Gulczyńska zapewnia, że pacjenci zostaną przeniesieni tu jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Jako ciekawostkę można dodać, że w klinice neontologii jak i leczenia wad wrodzonych pacjentami opiekuje się w sumie ok. 120 pielęgniarek i położnych. To jeden z największych pod tym względem oddziałów w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki