Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarta została odnowiona wystawa stała w Oddziale Stacja Radegast ZDJĘCIA

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Centralną częścią wystawy jest ogromna makieta łódzkiego getta
Centralną częścią wystawy jest ogromna makieta łódzkiego getta materiały prasowe
Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Stacja Radegast w Łodzi przygotowało zmodernizowaną odsłonę wystawy stałej. Ekspozycją jest już dostępna dla zwiedzających.

Łódzka Stacja Radegast jest zabytkowym budynkiem kolejowym z 1941 roku. W czasie II wojny światowej początkowo było to miejsce dostarczania transportem kolejowym zaopatrzenia żywnościowego i surowcowego do getta, utworzonego przez Niemców w 1940 roku w Łodzi (Litzmannstadt). Od stycznia 1942 roku Stacja stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że przez teren Stacji przeszło około 145 tys. osób, głównie Żydów. Dziś budynek ten jest miejscem pamięci, elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto, powstałym w 2004 roku oraz siedzibą oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Właśnie modernizację przeszła wystawa w Stacji Radegast poświęcona łódzkiemu gettu. Jej dużą częścią jest makieta oddająca wygląd i plan getta. Ekspozycja została uzupełniona o elementy multimedialne i interaktywne rozwiązania, które mają na celu ułatwienie zrozumienia historii i topografii tego miejsca. Jak zapewniają twórcy wystawy, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w postaci przewodnika audiowizualnego wyświetlanego na makiecie getta oraz dwóch aplikacjom multimedialnym łatwiej będzie zwiedzającym zrozumieć funkcjonowanie getta, jego tragiczne losy. Elementy interaktywne pozwalają na pełniejsze wykorzystanie potencjału edukacyjnego Sali ekspozycyjnej i zwiększają dostępność wiedzy dla każdego odbiorcy. Na powierzchni makiety getta wyświetlane są trasy oraz zaznaczane są budynki, o których opowiada lektor.

- W związku z tym, że makieta jest rzeczywiście ogromna, a samo miasto w tym obszarze bardzo się zmieniło, łatwiej będzie zwiedzającym zorientować się o jakich przestrzeniach getta mówimy, Na co lektor zwraca uwagę i gdzie znajdowały się kluczowe dla getta miejsca i budynki, z których tylko część zachowała się do dzisiaj - podkreśla dr Izabela Terela, kierowniczka Stacji Radegast, kurator wystawy

.

Wystawa została wzbogacona również o zdigitalizowane listy przewozowe, które w łatwy sposób pozwolą na wyszukiwanie nazwisk.

Zadanie „Modernizacja wystawy stałej – Oddział Stacja Radegast " zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego oraz środków finansowych Urzędu Miasta Łodzi.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki