Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki zaczynają protest i grożą strajkiem. Kto będzie opiekował się w szpitalach pacjentami z COVID-19? 20.11.2020

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Trudne warunki pracy to jeden z powodów, dla których OZPiP rozpoczął w tym tygodniu przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju, a  w dalszej perspektywie do strajku generalnego.Pielęgniarki chcą m.in. publikacji tzw. ustawy covidowej, która miała zagwarantować im 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za pracę przy epidemii. Boją się, że Sejm wycofa się z zawartych w niej dodatków.  - Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę dodatkowych obiecanych wynagrodzeń za walkę z COVID- podkreśliła Ptok.CZYTAJ DALEJ >>>>
Trudne warunki pracy to jeden z powodów, dla których OZPiP rozpoczął w tym tygodniu przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju, a w dalszej perspektywie do strajku generalnego.Pielęgniarki chcą m.in. publikacji tzw. ustawy covidowej, która miała zagwarantować im 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za pracę przy epidemii. Boją się, że Sejm wycofa się z zawartych w niej dodatków. - Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę dodatkowych obiecanych wynagrodzeń za walkę z COVID- podkreśliła Ptok.CZYTAJ DALEJ >>>>Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Pielęgniarki grożą strajkiem. Mają dość narażania życia w walce z wirusem bez odpowiedniego wynagrodzenia. Właśnie na COVID-19 zmarła kolejna pielęgniarka z regionu łódzkiego.

Strajk pielęgniarek? Jest możliwy!

Pielęgniarki z regionu łódzkiego codziennie narażają życie w walce z epidemią i coraz częściej je tracą. Właśnie z powodu zakażenia koronawirusem zmarła zaledwie 61-letnia Bożena Sulima, pielęgniarka szpitala wojewódzkiego w Sieradzu.

Z danych Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach listopada zmarło w Polsce więcej pielęgniarek niż w ciągu pół roku od wybuchu epidemii.

- Sytuacja jest krytyczna – poinformowała w specjalnym oświadczeniu Krystyna Ptok przewodnicząca OZPiP i minutą ciszy uczciła pamięć zmarłych w epidemii pielęgniarek.

Trudne warunki pracy to jeden z powodów, dla których OZPiP rozpoczął w tym tygodniu przygotowania do sporów zbiorowych w całym kraju, a w dalszej perspektywie do strajku generalnego.

Strajk pielęgniarek. Najpierw postulaty

Pielęgniarki chcą m.in. publikacji tzw. ustawy covidowej, która miała zagwarantować im 100-proc. dodatek do wynagrodzenia za pracę przy epidemii. Boją się, że Sejm wycofa się z zawartych w niej dodatków. - Żądamy zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i wypłatę dodatkowych obiecanych wynagrodzeń za walkę z COVID- podkreśliła Ptok.

W czwartek o postulatach i możliwym wejściu w spór zbiorowy będzie dyskutować na zebraniu zarząd regionu łódzkiego OZPiP. - Nastroje są poważne – potwierdza Jolanta Korbicka, wiceprzewodnicząca OZZPiP Regionu Łódzkiego.

Zdzisław Bujas, przewodniczący regionu łódzkiego OZZPiP, jest natomiast zdania, że jeśli nie będą spełnione postulaty dotyczące opublikowania ustawy covidowej i przedłużenia ogólnych warunków umów, to do protestu pielęgniarek i położnych dołączą się też członkowie innych zawodów medyczne

Strajk pielęgniarek. Czym grozi?

Możliwość strajku pielęgniarek to co najmniej niepokojąca wiadomość w sytuacji braków personelu do opieki nad chorymi na COVID-19. Tylko do szpitala w hali Expo Łódź potrzeba 300 osób. Zgłosiło się dopiero 65 medyków i pielęgniarek z dyplomami oraz 190 studentów.

To nie pierwszy w ostatnich miesiącach protest środowiska medycznego. W Zaduszki protestowało Porozumienie Rezydentów. Młodzi lekarze z Łodzi przed szpitalem Barlickiego położyli kwiaty i zapalili znicze m.in. ku pamięci pacjentów, którzy zmarli przez niewydolność systemu oraz kolegów z branży, którzy zmarli z przepracowania lub braku środków ochronnych.

Do wystąpienia pielęgniarek na antenie Polskiego Radia 24 odniósł się w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w senacie jest ustawa poprawiająca ustawę covidową, bo obecnie nie stać kraju na dodatki dla wszystkich przedstawicieli służby zdrowia. Zapowiedział, że o podwyżkach będzie można rozmawiać za kilkanaście tygodni, teraz mówienie o strajku jest „nierozsądne”.

Zgony w służbie zdrowia z powodu koronawirusa

Służby sanitarne nie prowadzą statystyk dotyczących zgonów na koronawirusa wśród pracowników służby zdrowia. Z danych zawodowych medyków wynika, że w regionie łódzkim po zakażeniu koronawirusem zmarły co najmniej dwie pielęgniarki i kilku lekarzy. Jednym z nich był 65-letni Jacek Marynowski, pracownik Pabianickiego Centrum Medycznego, były dyrektor szpitala im. Madurowicza w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki