Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała baza osób chętnych do oddawania krwi. Są w niej kandydaci z Łódzkiego. Ma to usprawnić gospodarkę krwią

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Powstała baza osób chętnych do oddawania krwi. Gdy krwi zabranie, dostaną zaproszenie do donacji. W bazie są już kandydaci z Łódzkiego. Na razie jednak krwi dla Ukrainy oddano tyle, że jest jej aż zbyt dużo.
Powstała baza osób chętnych do oddawania krwi. Gdy krwi zabranie, dostaną zaproszenie do donacji. W bazie są już kandydaci z Łódzkiego. Na razie jednak krwi dla Ukrainy oddano tyle, że jest jej aż zbyt dużo. Krzysztof Szymczak
Powstała baza osób chętnych do oddawania krwi. Gdy krwi zabranie, dostaną zaproszenie do donacji. W bazie są już kandydaci z Łódzkiego. Na razie jednak krwi dla Ukrainy oddano tyle, że jest jej aż zbyt dużo.

Powstała baza osób gotowych do oddania krwi Narodowego Centrum Krwi

Po wybuchu wojny na Ukrainie chętnych do oddania krwi było tyle, że stacje krwiodawstwa zaczęły obawiać się, że krew się zmarnuje. Odpowiedzią jest zupełnie nowe w polskim krwiodawstwie rozwiązanie – ogólnopolska baza osób gotowych do oddania krwi.

Baza powstała z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i prowadzona jest przez Narodowe Centrum Krwi. Każdy, kto chciałby oddać krew może zgłosić swoją gotowość i numer telefonu przez formularz na stronie: gov.pl/web/nck/gotowi-oddac-krew. Gdy krew będzie znów potrzebna, potencjalny krwiodawca dostanie zaproszenie do jej oddania.

Dagmara Kaźmierska, kierownik sekcji promocji i szkoleń Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi wyjaśnia, że do tej pory centrum miało jedynie bazę osób, które kiedykolwiek oddawały krew lub zgłosiły się do jej oddania. Teraz mogą zapisać się także osoby nowe.

- Mamy już bazę krwiodawców czynnych, którzy choć raz oddali krew lub zarejestrowali się do jej oddania i zgodzili na wysyłaniem im SMS-ów. Wiemy, że część łódzkich krwiodawców zgłosiła się też do ogólnopolskiej bazy, więc częściowo bazy będą się pokrywać – mówi Kaźmierska. Ma nadzieję, że łódzkie centrum otrzyma dostęp do osób zgłoszonych w województwie łódzkim

Jej zdaniem utworzenie bazy to kolejne rozwiązanie, które może ułatwić zarządzanie zapasami krwi. Obecnie są one w łódzkim centrum bardzo wysokie.

- Krew jako preparat leczniczy ma określony termin przydatności. To 42 dni i po tym czasie musi być zniszczona – wyjaśnia Dagmara Kaźmierska.

Jednocześnie jedna osoba nie może oddawać krwi częściej niż co 57 dni. Dlatego obecnie krwiodawcy z Łodzi i regionu są zachęcani do przełożenia oddania krwi na późniejszy termin. Chodzi o to, by w razie potrzeby centrum mogło skorzystać z ich ofiarności.

- Nie możemy nikomu zakazać oddania krwi, ale delikatnie prosimy, aby krwiodawcy przełożyli donację. Może okazać się, że za 3 lub 4 tygodnie będzie potrzebna krew ze świeżym terminem, a wtedy nie będzie dostępnych krwiodawców – wyjaśnia Kaźmierska.

Ze względu na duże zapasy krwi do końca marca łódzkie centrum krwiodawstwa jest nieczynne w weekendy. Do poniedziałku zamknięty jest oddział w Piotrkowie Trybunalskim, a we wtorek nieczynny będzie oddział w Wieluniu.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki