Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera "Traviaty" w Teatrze Wielkim w Łodzi. Zobacz zdjęcia z próby scenicznej w kostiumach

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Pierwszą i drugą premierę opery "Traviata" Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Łodzi zaplanowano na piątek i sobotę 9 i 10 lutego. Prezentujemy zdjęcia z próby scenicznej spektaklu z artystami w efektownych kostiumach.

"Traviata" to jedno z najwspanialszych i najczęściej wystawianych dzieł w światowym repertuarze operowym. Giuseppe Verdi ukończył ją w 1853 roku, opierając na głośnej powieści Aleksandra Dumasa „Dama kameliowa” (autorem libretta jest Francesco Maria Piave). Prapremiera w Teatro La Fenice w Wenecji nie była sukcesem. Mimo złagodzenia w scenicznej wersji obyczajowego wydźwięku oryginału, ówczesna mieszczańska publiczność nie była gotowa na to, że główna bohaterka jest kurtyzaną, a akcja widowiska toczy się im współcześnie. Autor dokonał więc zmian - przede wszystkim umiejscowił akcję we wcześniejszej epoce, realiach z czasów Ludwika XIV, zmienił tytuł na "Violetta" i w 1854 roku ponownie wystawił spektakl w weneckim Teatro San Benedetto. Tym razem opera odniosła sukces i na stałe wpisała się w kanon operowy.

Polska premiera opery odbyła się 27 kwietnia 1856 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie (pod tytułem "Violetta"). Teatr Wielki w Łodzi po raz piąty podjął się realizacji tego tytułu - ostatnie przedstawienie było zagrane w 2016 roku. Spektakl powstał pod kierownictwem muzycznym Rafała Janiaka, dyrektora artystycznego łódzkiej sceny, a widowisko wyreżyserowała Pia Partum, absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i stypendystka Institut d’études théâtrales de l’Université Sorbonne Nouvelle (Paryż). Autorką scenografii jest Karolina Fandrejewska, choreografii - Karol Urbański, a kostiumów - Emil Wysocki.

Partię Violetty Valéry przygotowały Iwona Sobotka (niestety, artystka rozchorowała się i nie weźmie udziału w premierowych przedstawieniach), Joanna Woś (zaśpiewa w piątek 9 lutego i w sobotę 10 lutego), Hanna Okońska i Dorota Wójcik (wystąpi w niedzielę 11 lutego i we wtorek 13 lutego). Nad rolą Alfreda Germonta pracowali David Baños, Paweł Skałuba i Dawid Kwieciński, a nad rolą Giorgia Germonta - Victor Yankovskyi, Arkadiusz Anyszka i Łukasz Motkowicz. W obsadzie znaleźli się również: Bernadetta Grabias, Olga Maroszek, Dagny Konopacka-Maćkowiak, Joanna Śmiałkowska, Rafał Pikała, Robert Ulatowski, Artur Mleko, Wojciech Strzelecki, Andrzej Kostrzewski, Przemysław Rezner, Andrzej Staniewski, Robert Iwankiewicz, Pepe Diaz, Krzysztof Dyttus, Witold Tomczyk, Zbigniew Kuźnik, Marek Twardowski, Cezary Socha, Agata Rawska-Kmita.

- Violetta to złożona postać, różnie interpretowana - zauważa Joanna Woś. - Sama mierzyłam się z tą rolą w rozmaitych inscenizacjach, jedne lubiłam bardziej, inne mniej. Tym razem Pia dała nam trudne zadanie, bo jako bohaterowie tej opowieści spotykamy się w lekko sennej, dekadenckiej właśnie atmosferze, w kontrze do energetycznej muzyki. Ale pozwoliło to również mnie spojrzeć nieco inaczej na tę operę. To, co się nie zmienia, to miłość, która przecież niezależnie od okoliczności i naszego wieku uskrzydla nas tak samo.

W spektaklu wezmą udział także Chór, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki