Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja osiedla Księży Młyn w Łodzi. Zakończono remont famuł i budynków gospodarczych. Pojawiły się nowe atrakcje. jakie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Unikatowe osiedle Księzy Młyn w wyniku rewitalizacji cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów i łodzian chcących się osiedlić w odnowionych budynkach.
Unikatowe osiedle Księzy Młyn w wyniku rewitalizacji cieszy się coraz większym powodzeniem wśród turystów i łodzian chcących się osiedlić w odnowionych budynkach. UMŁ
Zakończyła się rewitalizacja unikatowego, magicznego coraz bardziej popularnego osiedla Księży Młyn w Łodzi. Do tej pory cieszyło się zainteresowaniem głównie ze strony turystów, którzy nie mogli nadziwić się, że w tak dobrym stanie przetrwała perła architektury przemysłowo – mieszkaniowej. Teraz coraz więcej jest chętnych do zamieszkania w stylowych, odnowionych famułach z czerwonej cegły, czyli dawnych domach pracowniczych.

Podczas rewitalizacji zabytkowego osiedla zbudowanego przez króla bawełny Karola Scheiblera w drugiej połowie XIX wieku gruntownie odnowiono 25 famuł i 15 budynków gospodarczych, dzięki czemu powstało 294 nowych mieszkań i 30 lokali użytkowych, w tym pracowni twórczych. Ponadto cały czas powstają nowe restauracje i punkty usługowe.

Zobacz więcej zdjęć

Księży Młyn: lofty i biura klasy A

Zaczęło się w 2009 roku, kiedy w miejscu dawnego magazynu bawełny powstał kompleks Textorial Park, pierwszy budynek biurowy klasy A w Łodzi. Zaraz potem na terenie dawnej, największej w Łodzi przędzalni zbudowano kompleks mieszkaniowy zwany „loftami u Scheiblera”, natomiast po kilku latach Akademia Sztuk Pięknych zmodernizowała, stojącą pośrodku osiedla, dawną szkołę zamieniając ją w Akademickie Centrum Designu.

Księży Młyn: Koci Szlak jak nowy

W międzyczasie w 2012 roku ruszył oczekiwany miejski program rewitalizacji. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W rejonie dawnej bocznicy powstał teren rekreacyjny ze sceną, zaś w budynkach gospodarczych urządzono lokale gastronomiczne. Zostały odnowione aleja główna i Koci Szlak. I oczywiście famuły - przy ul. Księży Młyn, ul. Fabrycznej i ul. Przędzalnianej oraz budynki gospodarcze, które zmieniły funkcje na pracownie i lokale użytkowe.

Przeczytaj i zobacz jak wygląda po remoncie park Staromiejski zwany potocznie "parkiem śledzia" w Łodzi

Powstały też nowe lokale i placówki, jak na przykład Muzeum Księżego Młyna przy ul. Księży Młyn 2, kawiarnia przy ul. Tymienieckiego 32 - na zapleczu posesji przy ul. Księży Młyn 2, restauracja przy ul. Księży Młyn 11a oraz zaplecze dla estrady przy Przędzalnianej 51.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki