Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces młodych łódzkich przedsiębiorców, którzy stworzyli globalny projekt startupowy

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
W Urzędzie Miasta Łodzi zaprezentowano łódzki startup XOXO WiFi.
W Urzędzie Miasta Łodzi zaprezentowano łódzki startup XOXO WiFi. Marcin Bereszczyński
Łódzka firma wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie, polegające na możliwości skorzystania z najszybszego internetu w 130 krajach. Opłata jest stała, bez względu na zużycie danych. W efekcie opłaty są tańsze nawet o 95 proc. niż klasyczny roaming.

Urządzenie jest proste. To przenośny router. Łączy się z operatorem, który w danym miejscu oferuje najmocniejszy sygnał. To rozwiązanie lepsze niż korzystanie z hotspotów publicznych lub kart SIM. Z takim urządzeniem można pojechać do Nepalu, Kirgistanu, na Fidżi lub Madagaskar i mieć najlepszy sygnał internetowy w tej samej cenie za dobę. Użytkownika nie interesuje od jakiego operatora odbiera sygnał. Tym zajmuje się XOXO WiFi, czyli łódzki startup, który podpisał umowy z 300 operatorami w 130 krajach.

- Potrzeba jest matką wynalazków - mówi Katarzyna Przybył, współzałożycielka XOXO WiFi. - Podczas podróży po Azji musieliśmy mieć stały dostęp do internetu, aby mieć kontakt z firmą, pomimo naszego urlopu. Okazało się, że nikt nie ma takiej usługi. Postanowiliśmy ją stworzyć. Można powiedzieć, że pomysł na to urządzenie wziął się z podróżowania.

Router, który umożliwia dostęp na najlepszej sieci w każdym miejscu można błyskawicznie zamówić. Nie ma żadnej kaucji. Urządzenie dostarcza kurier na drugi dzień po zamówieniu, albo od razu można je odebrać go w łódzkim Bionanoparku lub przy lotnisku Chopina w Warszawie. Stawka za dobę używania routera w Chinach to 7,60 euro. Jeśli ktoś jedzie na czterodniową konferencję do Chin, to zapłaci 30,40 euro.

- Azja jest stosunkowo najtańsza, znacznie droższa jest Ameryka Południowa, a najdroższe Karaiby. Wbrew pozorom to popularny kierunek podróży, zwłaszcza w styczniu - dodaje Katarzyna Przybył. - Użytkownik routera nie musi martwić się o zużycie danych. Rekordzista wykorzystał jednego dnia aż 28 GB i nic nie musiał dopłacać. To był fotograf z Kenii, który wysyłał pliki zdjęciowe.

XOXO WiFi to firma, która mieści się w Bionanoparku. Zatrudnia 5 osób. Zaczynała od konkursu na startupy „Młodzi w Łodzi”. Niedawno podpisała umowę z bankiem BNP Paribas.

- Korzystamy z pomysłów startupowych. To część naszej strategii - mówi Karol Kamas, dyrektor Departamentu Innowacji Produktowych i Usług Dodatkowych w banku BNP Paribas. - Szukaliśmy rozwiązań odpowiadających potrzebom klientów. Sondując rynek znaleźliśmy to rozwiązanie. Obecnie, kto założy u nas konto i skorzysta z „Karty otwartej na świat” ma bezpłatny dostęp do XOXO WiFi przez 14 dni w roku.

Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ podkreśla, że pomysły startupowe w programie „Młodzi w Łodzi” zamieniły się w 2 tys. zrealizowanych projektów, które zaowocowały utworzeniem trzystu firm.

- Jesteśmy katalizatorem potencjału młodych firm. Życzę XOXO WiFi, aby za rok weszła do Nowego Centrum Łodzi, wynajęła tam kilka tysięcy mkw. i utworzyła centrum badawczo-rozwojowe. Potrzebujemy takich firm - powiedział Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

Wiele łódzkich startupów osiągnęło sukces międzynarodowy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych otworzył studio projektujące samochody. Jego zespół zaprojektował luksusowy futurystyczny samochód sportowy Syrma. Były projekty innowacyjnych rozwiązań w obszarze radiologii cyfrowej, programy poleceń rekrutacyjnych dla największych marek w branżach takich jak logistyka, bankowość, ubezpieczenia. Łódzki startup był prekursorem kolorowych skarpetek nie do pary.

Program „Młodzi w Łodzi - Mam pomysł na startup otrzymują 6 miesięczny mentoring, szkolenia, warsztaty, spotkania z ekspertami, analitykami biznesowymi i inwestorami. Najlepsze projekty są nagradzane. Trwa jedenasta edycja konkursu. Na laureatów czekają nagrody pieniężne, rzeczowe i usługowe o wartości ponad 200 tys. zł.

Pierwsze łódzkie startupy wyszły z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trwa druga edycja programu Startup Spark. Jednym ze startupów jest Lampa UV do utwardzania lakierów hybrydowych do paznokci. Wcześniej ta sama firma stworzyła oświetlenie LED, które pozwala to trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii zapewniając trzykrotne zwiększenie natężenia światła.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki